Robert Gwiazdowski: Rola przedsiębiorczego państwa

Do Polski przyjechała Mariana Mazzucato – autorka książki „Przedsiębiorcze państwo". Przedsiębiorcze to jej zdaniem takie, które sfinansuje walkę z nierównościami. Bo przecież nie może być tak, że osiem najbogatszych osób na świecie ma więcej niż połowa ludzkości.

Publikacja: 28.03.2017 20:15

Robert Gwiazdowski: Rola przedsiębiorczego państwa

Foto: Archiwum

Gdy państwa zabiorą najbogatszym, to więcej będą mieli najbiedniejsi. Problem w tym, że ci najbogatsi mają jakieś 450 mld dol., a to nie wystarczy. Tymczasem państwa, które mają zabierać bogatym i dawać biednym, mają już 75 bln dol. I jakoś biednym się od tego nie poprawia.

Największą część publicznego majątku stanowią przedsiębiorstwa (w całości albo części) państwowe. Ponad 10 proc. z 2 tys. największych z nich należy do państwa. Na drugim miejscu są nieruchomości. Tylko w USA 25 proc. gruntów należy do władz federalnych, a rządowe budynki są warte 1,5 bln dol. – półtora raza więcej niż giełdowe wyceny aktywów ośmiu najbogatszych! Amerykańskie władze mają aktywa warte 6 bln dol. W Niemczech ostatnie oficjalne statystyki państwowych aktywów opublikowano w 1988 roku. Rząd federalny i władze landów były wówczas właścicielami ok. 4 tys. przedsiębiorstw zatrudniających prawie co dziesiątego Niemca. W 2006 roku naukowcy z Uniwersytetu w Poczdamie znaleźli już 10 tys. państwowych spółek. Kiedy OECD przygotowywało raport na ten temat, Niemcy odmówili przekazania danych. Dwie trzecie przedsiębiorstw z krajów rozwijających się, które w 2014 roku pojawiły się na liście 500 największych firm świata magazynu „Fortune", to firmy państwowe. Gdyby tak „przedsiębiorcze państwa" zwiększyły stopę zwrotu z publicznego majątku tylko o 1 pkt proc., uzyskałyby 750 mld dol. dodatkowych dochodów rocznie. To równowartość PKB Arabii Saudyjskiej.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne