Wszyscy pacjenci zostali przewiezieni przez specjalny autobus covidowy przygotowany przez stołeczny ratusz. Pod koniec listopada przygotował on dwa takie pojazdy. - Jest to o tyle ważne, że dzięki temu transportowi aż 14 karetek pogotowia mogło w tym samym czasie pomagać innym pacjentom. Asystę w trakcie przejazdu zapewniły pojazdy ZTM, MZA oraz karetka pogotowia – podała Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Pod opieką medyków, w asyście pracowników ZTM i MZA, pacjenci mogli skorzystać ze stanowisk tlenowych i zostali przewiezieni do szpitala tymczasowego.

Ratusz zapewnia, że pacjenci bezpiecznie opuścili autobus, który po tym transporcie został zdezynfekowany.

Kierowca został odkażony na terenie szpitala, a później wrócił autobusem do zajezdni na przy ul. Stalowej.

"Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań" - podaje stołeczny ratusz.

Do pracy wyznaczono 20 kierowców MZA. Zostali oni przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

- W zależności od potrzeb planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach- zapowiada Karolina Gałecka.

Miasto rozpoczęło też rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami do przewozu pacjentów leżących.

- Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji takiego zadania – informuje ratusz.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Bezdomni dowiezieni do szpitala tymczasowego, po przyjęciu trafili do wydzielonej części oddziału, gdzie zostali poddani badaniom.

Ośmiu osobom podano tlen. Wszyscy będą mieli badania obrazowe płuc i będą leczeni standardowo lekami, jakich używa się przy lekkim i średnim przebiegu Covid–19.

Po dowiezieniu kilkunastu nowych pacjentów wzrosła ich liczba w Szpitalu Narodowym. W czwartek  - jak podawała placówka - przebywało tam 40 chorych na 84 gotowe łóżka.

- W ciągu dwóch dni szpitale sześć razy kontaktowały się z nami w celu skierowania pacjentów na leczenie do szpitala tymczasowego, z czego trzech pacjentów zostało przyjętych do hospitalizacji – informuje Szpital Narodowy.

Według ostatnich jego danych od początku działalności liczba hospitalizowanych (przyjętych do leczenia) wynosi 173 osoby.

- Pacjenci Szpitala Narodowego korzystają z pełnej obsady personelu przeznaczonego do obsługi 84 gotowych łóżek. Obecnie w szpitalu przebywa 40 osób. Najciężej chorzy przechodzą rehabilitację z fizjoterapeutami CSK MSWiA wykonując między innymi ćwiczenia oddechowe oraz ogólnorozwojowe ćwiczenia poprawiające wydolność organizmu – podała placówka.

Dodała, że około 80 proc. pacjentów wypisywanych ze Szpitala Narodowego jest już ozdrowieńcami.

Szpital na Stadionie Narodowym działa od miesiąca. Jest przygotowany na 500 łóżek, w tym 50 z respiratorami.

- Przy wartościach zadanych w modelu, oszacowane całkowite miesięczne koszty funkcjonowania 500-łóżkowego szpitala (w tym 50 łóżek OiT oraz Punkt przyjęć - PktP) wynoszą nieco ponad 21,5 mln zł. Koszty zarządu stanowią 2,9 proc. całkowitych miesięcznych kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego  – podało pod koniec listopada ministerstwo zdrowia.

Dodało, że "koszty wynagrodzenia personelu oddelegowanego do pracy z szpitalu tymczasowym zostały przyjęte domyślnie w wartości 200 proc. (przy obsłudze 500-łóżkowego szpitala, w sumie ponad 900 osób".