Raport NIK o walce z pandemią COVID w Polsce: Decyzje chaotyczne, marnowane miliony złotych

Zwiększona śmiertelność obywateli, nie tylko zakażonych koronawirusem, marnotrawione dziesiątki milionów złotych, decyzje wyłączone spod kontroli - tak, zdaniem NIK, wyglądała walka z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce - wynika z raportu NIK, który opisuje Onet.

Publikacja: 12.09.2023 05:55

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

arb

Wkrótce opublikowany ma zostać raport NIK z trwającej dwa i pół roku kontroli dotyczącej walki z pandemią w Polsce. Onet jako pierwszy dotarł do treści raportu.

W Polsce potwierdzono ok. 6,5 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 119 tys. zakażonych koronawirusem zmarło.

To, jak państwo przygotowywało się do pandemii oraz w jaki sposób walczono z nią, po dotarciu koronawirusa do Polski, badali kontrolerzy NIK z delegatur w Szczecinie i Katowicach.

Raport NIK o walce z pandemią: Państwo nieprzygotowane, działania nieadekwatne

Wnioski z kontroli są druzgocące dla premiera Mateusza Morawieckiego i nadzorowanych przez niego służb - podaje Onet.

Zdaniem kontrolerów organy i instytucje państwa, podmioty lecznicze i służby nie były przygotowane do działania w przypadku wystąpienia niebezpiecznych i wysoce zakaźnych chorób, wskutek czego podczas pandemii podejmowały "nieadekwatne działania". Kontrolerzy ustalili, że w kolejnych etapach epidemii podejmowane działania "w niewystarczającym stopniu uwzględniały zmiany sytuacji epidemiologicznej".

Czytaj więcej

AstraZeneca i Pfizer-BioNTech mają kłopoty. Sypią się pozwy o skutki uboczne szczepionek na COVID-19

NIK zarzuca też ministrowi zdrowia, że ten "nierzetelnie wykonywał funkcję koordynatora działań pozostałych organów państwa i instytucji".

Kontrolerzy w raporcie liczącym 136 stron zarzucają władzom, że te narażały Polaków na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia - dotyczyło to również tych osób, które nie chorowały na COVID-19, ale cierpiały na inne schorzenia i mogły być poszkodowane wskutek złej organizacji opieki zdrowotnej w czasie pandemii.

NIK zarzuca też władzom niegospodarność - m.in. przy zakupie koniecznego do ratowania sprzętu oraz przy organizacji i działaniu 33 szpitali tymczasowych.

Czytaj więcej

Rząd nie ochronił przed Covid-19. Rodziny chcą odszkodowań

"Szczególnym przypadkiem takiego nieprawidłowego wydatkowania środków publicznych były zakupy respiratorów od podmiotów nieposiadających doświadczenia w branży medycznej, dokonane w 2020 r. za pośrednictwem spółek z udziałem Skarbu Państwa lub bezpośrednio u prywatnego przedsiębiorcy przez Ministra Zdrowia za kwotę 44 mln. 702,4 tys. zł i przez Ministra Szefa KPRM za kwotę 37 mln. 622,1 tys. zł. Zakupiony w ten sposób sprzęt ze względu na braki skompletowania lub wady w niektórych przypadkach mógł zagrażać bezpieczeństwu pacjentów, wobec czego nie został przekazany do użytkowania" - czytamy w raporcie.

Raport NIK: Nadmierna śmiertelność w czasie pandemii spowodowana m.in. ograniczeniem dostęp do świadczeń leczniczych

NIK ocenił też, że Polska nie była przygotowana na pandemię zarówno organizacyjnie, jak i pod względem posiadanych kadr ponieważ w kraju było tylko ok. 1 000 lekarzy-specjalistów zajmujących się chorobami zakaźnymi, a w latach 2018-2020 w kraju zmniejszyła się liczba oddziałów zakaźnych (ze 110 do 104). 

Skutkiem kontroli NIK jest jak dotąd osiem zawiadomień złożonych przez Izbę do prokuratury

Ponadto - jak twierdzą kontrolerzy - władze nie wykorzystały okresu spadku liczby zakażeń koronawirusem między majem a wrześniem 2020 roku do opracowania zasad działania dla sektora ochrony zdrowia w czasie spodziewanej, jesiennej fali epidemii.

NIK w swoim raporcie podaje też, że tzw. nadliczbowa czy też nadmierna śmiertelność w Polsce w okresie pandemii była spowodowana nie tylko zakażeniami koronawirusem, ale też "skutkiem ograniczenia dostępu do świadczeń leczniczych dla pacjentów ze schorzeniami innymi niż COVID-19".

Skutkiem kontroli NIK jest jak dotąd osiem zawiadomień złożonych przez Izbę do prokuratury: trzy w związku z zakupami respiratorów, dwie dotyczące niegospodarności przy wynajmie hali "Jaskółka" w Tarnowie, jedno przeciwko Wojewodzie Dolnośląskiemu Jarosławowi Obremskiemu  i jedno w związku z niegospodarnością przy przygotowaniach do uruchomienia szpitala tymczasowego w Katowicach.

Wkrótce opublikowany ma zostać raport NIK z trwającej dwa i pół roku kontroli dotyczącej walki z pandemią w Polsce. Onet jako pierwszy dotarł do treści raportu.

W Polsce potwierdzono ok. 6,5 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 119 tys. zakażonych koronawirusem zmarło.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Nie oddał organów do przeszczepu, więc żyje i ma się dobrze
Ochrona zdrowia
Dr Paweł Grzesiowski: Jesteśmy w kolejnej fali COVID-19. Wirus cały czas mutuje
Ochrona zdrowia
Joanna Ćwiek: Ciąża pod specjalnym nadzorem władz
Ochrona zdrowia
Prof. Cezary Szczylik: Szpitale idą na ilość. Czasu dla pacjenta będzie coraz mniej
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Ochrona zdrowia
Nieskuteczna szczepionka przeciw pneumokokom. Ministerstwo wybrało oszczędności?