Pielęgniarki i położne chcą przekonać posłów do przyjęcia senackich poprawek do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W tym celu zamierzają przez dwa dni manifestować przed Sejmem. Początek zgromadzenia pod hasłem „48 godzin dyżuru pod Sejmem – patrzymy posłom na ręce” jest zaplanowany na wtorek.
Poprawki dotyczą m.in. gwarancji finansowania podwyżek, a więc wprowadzenia przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń ich pracowników wskutek wejścia ustawy w życie.
Kolejnym punktem jest uzależnienie wysokości pensji od posiadanych kwalifikacji, a nie tych, które są wymagane na zajmowanym stanowisku. Obecnie nie ma bowiem przepisów, które zobowiązują pracodawcę do podnoszenia wynagrodzenia zasadniczego pracownikowi, gdy uzupełni wykształcenie i ma kwalifikacje wyższe od wymaganych na danym stanowisku.
Czytaj więcej
"48 godzin dyżuru pod Sejmem - patrzymy posłom na ręce", pod takim hasłem w dniach 22-23 czerwca 2022 ma odbyć się manifestacja pielęgniarek z całej Polski w sprawie minimalnych wynagrodzeń w instytucjach ochrony zdrowia.
Manifestujące chcą również, by uznanie uzyskanych kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie przyznanie wyższego wynagrodzenia, odbywało się każdorazowo od następnego miesiąca po udokumentowaniu przez zainteresowanego faktu uzyskania nowej wiedzy i zdolności. Ma to skrócić czas oczekiwania na ewentualną podwyżkę płac.