Anglia bez obowiązkowych masek i paszportów covidowych

Od czwartku w Anglii zniesiono obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej, zaprzestano też uzależniać dostęp do miejsc publicznych znajdujących się pod dachem od posiadania tzw. paszportu covidowego.

Publikacja: 27.01.2022 08:34

Boris Johnson

Boris Johnson

Foto: AFP

arb

Anglia wraca tym samym do tzw. Planu A, czyli strategii życia z koronawirusem SARS-CoV-2, który - według ekspertów - stanie się wirusem endemicznym, stale obecnym w populacji, tak jak np. wirus grypy.

Już w ubiegłym tygodniu w Anglii zniesiono rekomendację dotyczącą pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Obecnie Anglia wróciła do stanu prawnego, jeśli chodzi o obostrzenia, z lipca 2021 roku.

Czytaj więcej

Brytyjski minister: Na grypę umiera czasem 20 tys. osób, ale nie zamykamy kraju

Brytyjska agencja bezpieczeństwa zdrowia (UKHSA) przygotowuje się do przyjmowania rozwiązań chroniących osoby zagrożone ostrym przebiegiem COVID-19, zamiast przyjmowania ogólnych rekomendacji dla całego społeczeństwa - wynika z dokumentów, z którymi zapoznał się Reuters.

"Jako, że przechodzimy do życia z COVID-19, odpowiedź UKHSA na COVID-19 przejdzie z podejścia ogólnokrajowego do działań punktowych, skupionych na ochronie osób podatnych (na ostry przebieg COVID-19 - red.)" - głosi dokument zatytułowany "Wizja COVID-19 UKHSA - szkic".

W grudniu rząd Borisa Johnsona zdecydował się przejść do "planu B" w walce z epidemią, co oznaczało przywrócenie części obostrzeń

"Zapewnimy, że nasza przyszła reakcja będzie bardziej kierunkowa, elastyczna, bardziej komfortowa dla obywateli (...)" - czytamy w dokumencie.

W grudniu rząd Borisa Johnsona zdecydował się przejść do "planu B" w walce z epidemią, co oznaczało przywrócenie części obostrzeń. Miało to związek z falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii napędzaną transmisją wariantu Omikron. Działania rządu w tym zakresie wywołały niezadowolenie części parlamentarzystów Partii Konserwatywnej.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne