Wcześniej decyzje o łagodzeniu obostrzeń, mimo dużej liczby zakażeń wywoływanych przez wariant Omikron, podjęły rządy Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii.

Dania już dwa tygodnie temu złagodziła obostrzenia po trwającym przez miesiąc lockdownie. W kraju otwarto kina i sale koncertowe, ale wciąż ograniczone były godziny działania restauracji i obowiązywał nakaz noszenia masek w miejscach publicznych.

Teraz, w liście do parlamentarzystów, minister zdrowia Magnus Heunicke napisał, że rząd zamierza przychylić się do rekomendacji przedstawionych przez panel ekspertów ds. ochrony zdrowia i znieść wszystkie obowiązujące w kraju obostrzenia do 1 lutego.

Czytaj więcej

Holandia wychodzi z lockdownu mimo rekordowej liczby zakażeń

Decyzja rządu, którą musi zatwierdzić parlament, będzie najdalej idącym krokiem jeśli chodzi o łagodzenie obostrzeń w krajach nordyckich.

Zniesienie obostrzeń będzie oznaczać otwarcie w kraju klubów nocnych, restauracje będą mogły serwować alkohol po 22, a klienci nie będą musieli okazywać paszportów covidowych. Pasażerowie środków transportu publicznego nie będą musieli nosić masek, a w sklepach nie będą obowiązywać limity kupujących.

46 590

Tyle zakażeń koronawirusem wykryto w Danii w ciągu doby

Jeśli parlament przyjmie propozycje rządu, wówczas jedynym elementem reżimu sanitarnego w kraju będzie nakaz poddania się testowi i izolacji po przylocie do Danii. Te reguły będą obowiązywać jeszcze cztery tygodnie.

W Danii w ciągu ostatniej doby wykryto 46 590 zakażeń koronawirusem. W szpitalach przebywa 918 chorych na COVID-19, najwięcej od roku. Jednak od 30 do 40 proc. zakażonych ma przebywać w szpitalach z przyczyn innych niż COVID-19.

Od 6 stycznia spada liczba chorych na COVID-19 na OIOM-ach. 6 stycznia liczba ta wynosiła 82, a obecnie chorych na COVID-19 na OIOM-ach jest 44.