Holenderski premier wraz z ministrem zdrowia, Ernstem Kuipersem mają ogłosić, że bary, restauracje, teatry i kina będą mogły ponownie zostać otwarte.

W poniedziałek późnym wieczorem rząd Holandii opublikował oficjalne rekomendacje ekspertów ds. ochrony zdrowia i przedstawicieli lokalnych władz, którzy wspierają złagodzenie ścisłego lockdownu, który obowiązuje w kraju od połowy grudnia, gdy w Holandii zaczął szerzyć się wariant Omikron koronawirusa.

Czytaj więcej

Holandia: Policjanci rozpędzali protest przeciwników obostrzeń

Mimo rekordowej liczby zakażeń eksperci zwracają uwagę, że wariant Omikron, który jest obecnie dominujący w Holandii, ma "mniej poważny obraz kliniczny" niż wariant Delta, który napędzał poprzednią falę epidemii w Holandii.

Z badań w innych krajach świata wynika, że liczba hospitalizacji wywołanych wariantem Omikron jest o 40-60 proc. mniejsza niż przy wariancie Delta. Liczba chorych na COVID-19 trafiających na OIOM-y z wariantem Omikron jest zaś o ok. połowę mniejsza, niż przy wariancie Delta.

8

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Holandii w ciągu doby przy 64 630 wykrytych zakażeniach

Holenderski rząd ogłosi we wtorek prawdopodobnie, że bary, restauracje, teatry i kina będą mogły być otwarte do 22. Ich klienci będą musieli legitymować się zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciw COVID-19, bądź zaświadczeniem o posiadaniu statusu ozdrowieńca, bądź ważnym, negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Ponadto otwarte mają zostać w Holandii parki rozrywki, ogrody zoologiczne, a nas stadiony i obiekty sportowe mają wrócić kibice.

W poniedziałek w Holandii wykryto 64 630 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 8 osób chorych na COVID-19.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ