W Belgii decyzja taka - jak podają tamtejsze media - miała zapaść w piątek, po tym jak w kraju wykryto trzeci przypadek zakażenia małpią ospą. Do poniedziałku w Belgii wykryto jeszcze jedno zakażenie. Na całym świecie potwierdzono od początku maja ok. 100 zakażeń małpią ospą - m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Australii (łącznie chorobę wykryto w 12 krajach świata).

Małpia ospa występuje najczęściej w zachodniej i środkowej Afryce. Wirus szerzy się wśród ludzi wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele.

Czytaj więcej

Małpia ospa w Szkocji. Boris Johnson: Uważnie przyglądamy się transmisji wirusa

Obowiązkowi 21-dniowej kwarantanny w Belgii poddani są wyłącznie chorzy, u których wykryto zakażenie. Osoby, które miały z nimi bliski kontakt, nie muszą poddawać się samoizolacji, ale są zachęcane do zachowania czujności.

W Wielkiej Brytanii brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia wydała w sobotę rekomendację, by osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, poddawały się samoizolacji przez 21 dni. Kwarantanna taka nie jest jednak obowiązkowa.

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą

Wirus małpiej ospy pochodzi z tej samej rodziny wirusów co wirus ospy prawdziwej. Istnieje hipoteza, że choroba zaczęła się szerzyć, ze względu na zaprzestanie szczepień przeciw ospie prawdziwej, spowodowane faktem, iż choroba ta przestała występować. Szczepionka przeciw małpiej ospie nie istnieje, ale szczepionka przeciw ospie prawdziwej powinna chronić równiez przed wirusem małpiej ospy.