To kolejny wyrok sądu w USA podważający obostrzenia i nakazy wprowadzane, w związku z epidemią, przez administrację stanową bądź federalną. Wcześniej Sąd Najwyższy USA zablokował przepisy, które miały nakazać dużym przedsiębiorstwom, by ich pracownicy byli zaszczepieni na COVID-19 lub poddawali się regularnym testom na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Z kolei w ubiegłym tygodniu sędzia z Teksasu orzekł, że administracja prezydenta Joe Bidena nie miała prawa wprowadzać obowiązku szczepień dla pracowników urzędów federalnych.

Po orzeczeniu nowojorskiego sędziego gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul, polityk Partii Demokratycznej, wydała oświadczenie, w którym pisze, że "zdecydowanie nie zgadza się z orzeczeniem" i zapowiada podjęcie dalszych kroków prawnych.

- Jako gubernator jestem odpowiedzialna za ochronę nowojorczyków w czasie kryzysu zdrowotnego, a te środki (obowiązek noszenia masek - red.) przeciwdziałały szerzeniu się COVID-19 i ratowały życie - oświadczyła Hochul.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy USA: Obowiązek szczepień w dużych firmach niekonstytucyjny

Orzeczenie sędziego dotyczy obowiązku noszenia w stanie Nowy Jork masek w miejscach publicznych takich jak m.in. szkoły i środki transportu publicznego. Obowiązek został wprowadzony 31 grudnia, po tym jak miesiąc wcześniej, 26 listopada, Hochul ogłosiła wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na terenie stanu Nowy Jork, w związku z pojawieniem się wariantu Omikron.

W listopadzie średnia dobowa liczba zakażeń w stanie wynosiła ok. 6,4 tysiąca. 10 stycznia osiągnęła poziom 73 815. Od tego czasu spadła o ok. 2/3.

1 lutego

Do tego dnia miały obowiązywać przepisy nakazujące noszenie masek w miejscach publicznych

Wprowadzony 31 grudnia obowiązek noszenia masek miał być środkiem tymczasowym. Początkowo przepisy miały obowiązywać do 15 stycznia, ale potem przedłużono czas ich obowiązywania do 1 lutego.

Rademaker wydając orzeczenie w tej sprawie podkreślił, że nie chce w żaden sposób wyrażać opinii na temat skuteczności stosowania masek jako narzędzia walki z epidemią. Jak dodał chodzi o to, że wprowadzanie takich przepisów jest wyłączną kompetencją parlamentu stanowego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Partia Demokratyczna dysponuje dużą większością w obu izbach stanowego Kongresu.