Hongkong: Trwa masowe zabijanie chomików. U jednego z oddanych stwierdzono koronawirusa

Władze Hongkongu poinformowały, że u jednego z chomików przekazanych po oficjalnym apelu do uśpienia test na koronawirusa SARS-CoV-2 dał wynik dodatni. Do tej pory w mieście w ramach walki z COVID-19 zabito ponad 2,2 tys. chomików.

Publikacja: 23.01.2022 16:59

Hongkong: Trwa masowe zabijanie chomików. U jednego z oddanych stwierdzono koronawirusa

Foto: Bertha WANG / AFP

zew

We wtorek władze Hongkongu nakazały zabicie chomików z kilkudziesięciu sklepów zoologicznych i zwróciły się do mieszkańców o przekazanie wszystkich chomików kupionych po 21 grudnia 2021 r. Zwierzęta te miały zostać uśpione. Wydarzenia miały miejsce po tym, jak wykryto ognisko zakażenia koronawirusem powiązane z pracownicą jednego z takich sklepów.

Zwierzęta ze sklepu poddano testom na obecność koronawirusa, u 11 chomików badanie dało wynik dodatni. Teraz po raz pierwszy SARS-CoV-2 stwierdzono u chomika oddanego do uśpienia przez człowieka, który odpowiedział na apel władz.

Czytaj więcej

Hongkong: Policja zajmie się tymi, którzy chcą ratować chomiki. W tle COVID

Masowe usypianie chomików wzbudziło oburzenie właścicieli zwierząt domowych, władze nie zmieniły jednak swojej strategii. Administracja ponownie wezwała do "jak najszybszego" oddawania chomików kupionych w miejscowych sklepach od 22 grudnia, które zostaną "w sposób humanitarny usunięte".

Według oświadczenia z 22 stycznia, w Hongkongu "humanitarnie usunięto" 2 512 zwierząt, w tym 2 229 chomików. Szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam, powiedziała, że rozumie niezadowolenie właścicieli zwierząt, ale oceniła, że najważniejszym priorytetem jest "kontrolowanie epidemii".

Część naukowców i weterynarzy zaznacza, że nie ma dowodów, by zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w transmisji koronawirusa. W internecie pojawiły się ogłoszenia z ofertami przyjęcia pod swój dach przeznaczonych do zabicia chomików z Hongkongu. Biuro Carrie Lam nazwało takie zachowania "nieracjonalnymi".

Władze Hongkongu stosują rygorystyczną politykę "zero COVID", która oznacza działania zmierzające do całkowitego wygaszania pojawiających się ognisk zakażeń.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy