"Z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać od połowy marca. Programem obejmiemy ok. 200 par" – poinformował w mediach społecznościowych Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Ogłoszono konkurs ofert na realizację programu. Zainteresowane nim podmioty medyczne powinny do 17 lutego złożyć swoje oferty. Jego wyniki rozstrzygnie komisja powołana przez prezydenta miasta.

- To dobra wiadomość dla par, które zmagają się z niepłodnością, gdyż leczenie będzie dofinansowane przez miasto – uważa krakowski magistrat.

Czytaj więcej

Warszawa wytyczyła szlak. Samorządy stawiają na in vitro

Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy Krakowa, którzy spełnią także dodatkowe kryteria, m.in. wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20–42 lata.

Konieczne będzie także spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

- Każda para zakwalifikowana do programu będzie miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Dodatkowo pary będą miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności – podają urzędnicy.

Kwota przeznaczona na realizację programu w tym roku to mln zł. O tym, że miasto zrefunduje mieszkańcom zabiegi in vitro zadecydowali radni w marcu 2021 roku.

Dzięki programowi refundacji w mieście przyjdzie na świat ok. 150 dzieci więcej. Tylko w Krakowie jak szacują urzędnicy ok. 30 tys. par boryka się z problemem niepłodności i rocznie dla około 600 z nich in vitro jest jedyną pomocą.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Własne programy in vitro ma także wiele innych samorządów. Warszawski program polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego został przyjęty przez Radę Warszawy 8 czerwca 2017 roku.

Z pierwszej edycji programu (październik 2017-grudzień 2019) skorzystało 3,2 tys. par, a na świat przyszło 616 dzieci.

Obecnie roku trwa druga edycja programu. W sumie od 2017 r. przyszło na świat 1012 dzieci.

Pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania leczenia in vitro była Częstochowa. Samorząd finansuje takie zabiegi już dziesiąty rok. Odbyły się trzy edycje programu.

W pierwszej edycji programu (2012-1014) samorząd dopłacał do procedury trzy tys. zł, a od 2015 roku dofinansowanie w Częstochowie wynosi do pięciu tysięcy złotych.