Ograniczenia dotyczące liczby osób wpuszczanych do obiektów sportowych i rozrywkowych zostaną zniesione 2 lutego. Tego samego dnia nie będzie już wymagane noszenie masek na zewnątrz.

Od 16 lutego Francuzi będą mogli ponownie jeść popcorn lub inne przekąski w kinach. Protokoły COVID-19 w szkołach, które między innymi wymagają, aby dzieci nosiły maski w klasie, mogą zostać złagodzone po feriach zimowych.

Jednocześnie karta szczepień, która wymaga zaświadczenia o szczepieniu, aby wejść do miejsc publicznych, takich jak restauracje, kawiarnie, kina i pociągi dalekobieżne, wejdzie w życie zgodnie z planem - powiedział Castex, mówiąc, że będzie ona egzekwowana od 24 stycznia.

Czytaj więcej

Nowa Zelandia spodziewa się fali zakażeń, ale wyklucza lockdown

Przepustki szczepionkowe mogą zostać zniesione później, jeśli ryzyko dla zdrowia publicznego związane z pandemią znacznie się zmniejszy. Minister zdrowia Olivier Veran uważa, że będzie to zależało od tego, jak wysoka będzie liczba hospitalizacji.

- Fala związana z wariantem Delta wyraźnie ustępuje - ocenił premier Castex.

Francja poinformowała w czwartek o ponad 425 tys. nowych zakażenia koronawirusem. Liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii ustabilizowała się, pozostawiając rządowi pewne pole manewru.