Australii brakuje rąk do pracy. Rząd zawiesza opłaty wizowe. "Przyjeżdżajcie"

Australia zawiesiła wynoszącą 453 dolary opłatę wizową wobec cudzoziemców, w tym studentów, którzy zamierzają przyjechać do Australii w ciągu najbliższych 12 tygodni. W ten sposób rząd chce walczyć z deficytem rąk do pracy, wywołanym szeroką transmisją wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

Publikacja: 19.01.2022 04:59

Scott Morrison

Scott Morrison

Foto: PAP/EPA

arb

Premier Scott Morrison w czasie transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej, zaapelował do cudzoziemców: "Przyjeżdżajcie teraz, ponieważ chcemy, żebyście przyjechali do Australii".

- Podróżujcie po kraju i zasilajcie szeregi pracowników pomagając nam w sektorze rolniczym, w sektorze gastronomii i hotelarstwa i w innych działach gospodarki - dodał Morrison.

Apel do cudzoziemców o przyjazd do Australii pojawił się w momencie, gdy Morrison mierzy się w roku wyborczym z krytyką za sposób zarządzania epidemią, po tym jak w Australię uderzył wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. W związku z obecną falą epidemii Australia notuje rekordowe poziomy zakażeń i zgonów, mimo wysokiego odsetka w pełni zaszczepionych przeciw COVID obywateli.

Czytaj więcej

Omikron w Australii: Najwięcej zgonów zakażonych od początku epidemii

W ciągu ostatniej doby w Australii wykryto blisko 80 tys. zakażeń. Zmarło 67 chorych na COVID-19 (wciąż jeszcze nie napłynęły dane z Australii Zachodniej).

Dzień wcześniej władze Australii informowały o śmierci 77 chorych na COVID-19 w ciągu doby - była to największa dobowa liczba zgonów zakażonych koronawirusem w kraju od początku epidemii. Naczelny lekarz Australii, Paul Kelly oświadczył, że Australijczycy powinni spodziewać się, iż liczba ofiar epidemii będzie w najbliższym czasie nadal rosła. Jak dotąd w Australii zmarło 2 843 chorych na COVID-19.

2 843

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii od początku epidemii

Australijskie przedsiębiorstwa borykają się z brakiem rąk do pracy, co jest efektem dużej liczby pracowników znajdujących się w izolacji w związku z zakażeniem, bądź na kwarantannie w związku z bliskim kontaktem z osobą zakażoną. Problemy z łańcuchami dostaw sprawiły, że wiele sieci supermarketów wprowadziło limity na liczbę sprzedawanych jednemu klientowi produktów pierwszej potrzeby, takich jak np. papier toaletowy.

W Australii rośnie też liczba hospitalizacji chorych na COVID-19, co wywołuje rosnącą presję na system ochrony zdrowia. We wtorek w australijskich szpitalach przebywało 5 025 zakażonych, podczas gdy miesiąc temu liczba ta wynosiła 759. Z 1,6 mln zakażeń wykrytych w Australii od początku epidemii, 1,3 mln wykryto w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Morrison przyznaje, że kraj będzie odczuwał skutki uderzenia wariantu Omikron jeszcze przez kilka następnych tygodni. Dodaje jednak, że odsetek zgonów zakażonych koronawirusem w Australii należy do najniższych na świecie.

- Nasz system ochrony zdrowia, mimo presji, trzyma się - mówi premier.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy