Premier Scott Morrison w czasie transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej, zaapelował do cudzoziemców: "Przyjeżdżajcie teraz, ponieważ chcemy, żebyście przyjechali do Australii".

- Podróżujcie po kraju i zasilajcie szeregi pracowników pomagając nam w sektorze rolniczym, w sektorze gastronomii i hotelarstwa i w innych działach gospodarki - dodał Morrison.

Apel do cudzoziemców o przyjazd do Australii pojawił się w momencie, gdy Morrison mierzy się w roku wyborczym z krytyką za sposób zarządzania epidemią, po tym jak w Australię uderzył wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. W związku z obecną falą epidemii Australia notuje rekordowe poziomy zakażeń i zgonów, mimo wysokiego odsetka w pełni zaszczepionych przeciw COVID obywateli.

Czytaj więcej

Omikron w Australii: Najwięcej zgonów zakażonych od początku epidemii

W ciągu ostatniej doby w Australii wykryto blisko 80 tys. zakażeń. Zmarło 67 chorych na COVID-19 (wciąż jeszcze nie napłynęły dane z Australii Zachodniej).

Dzień wcześniej władze Australii informowały o śmierci 77 chorych na COVID-19 w ciągu doby - była to największa dobowa liczba zgonów zakażonych koronawirusem w kraju od początku epidemii. Naczelny lekarz Australii, Paul Kelly oświadczył, że Australijczycy powinni spodziewać się, iż liczba ofiar epidemii będzie w najbliższym czasie nadal rosła. Jak dotąd w Australii zmarło 2 843 chorych na COVID-19.

2 843

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii od początku epidemii

Australijskie przedsiębiorstwa borykają się z brakiem rąk do pracy, co jest efektem dużej liczby pracowników znajdujących się w izolacji w związku z zakażeniem, bądź na kwarantannie w związku z bliskim kontaktem z osobą zakażoną. Problemy z łańcuchami dostaw sprawiły, że wiele sieci supermarketów wprowadziło limity na liczbę sprzedawanych jednemu klientowi produktów pierwszej potrzeby, takich jak np. papier toaletowy.

W Australii rośnie też liczba hospitalizacji chorych na COVID-19, co wywołuje rosnącą presję na system ochrony zdrowia. We wtorek w australijskich szpitalach przebywało 5 025 zakażonych, podczas gdy miesiąc temu liczba ta wynosiła 759. Z 1,6 mln zakażeń wykrytych w Australii od początku epidemii, 1,3 mln wykryto w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Morrison przyznaje, że kraj będzie odczuwał skutki uderzenia wariantu Omikron jeszcze przez kilka następnych tygodni. Dodaje jednak, że odsetek zgonów zakażonych koronawirusem w Australii należy do najniższych na świecie.

- Nasz system ochrony zdrowia, mimo presji, trzyma się - mówi premier.