Reklama
Rozwiń

Odpowiedniki leków dostępne zbyt późno

Przewlekłość postępowań patentów farmaceutycznych opóźnia wejście na rynek tańszych leków generycznych i biorównoważnych.

Publikacja: 22.12.2021 07:00

Odpowiedniki leków dostępne zbyt późno

Foto: Adobe Stock

Ceny leków generycznych, będące odpowiednikiem leków innowacyjnych, są nawet o 66 proc. niższe. Dlatego jeśli po wygaśnięciu 20-letniego okresu ochrony patentowej wnioski o wprowadzenie na rynek leku generycznego składają inne firmy, leży to w interesie pacjentów.

Niestety, wejście do aptek tańszych leków coraz bardziej się opóźnia. Powodem jest przede wszystkim przewlekłość postępowań o unieważnienie patentów i dodatkowych praw ochronnych z powodu ich niesłusznego udzielenia. Jak podkreśla Kacper Olejniczak z Konfederacji Lewiatan, okres oczekiwania na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego wynosi obecnie ok. trzech lat.

– Przeszkody, które uniemożliwiają lub opóźniają wejście tych leków na rynek, mają istotny wpływ na koszty i dostępność opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Rychwalski, prawnik, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Barierę stanowi wydawanie postanowień o udzieleniu zabezpieczenia powództwa. W procesach dotyczących praw własności intelektualnej posiadacze patentów domagają się zwykle tymczasowego wstrzymania sprzedaży konkurujących leków, a sądy często wydają postanowienie o zabezpieczeniu powództwa. Efektem jest zakaz sprzedaży konkurencyjnego leku na czas sporu.

– Tymczasem niejednokrotnie w trakcie wieloletniego sporu dochodzi do unieważnienia patentu lub uznania, iż w istocie produkt konkurenta rynkowego nie narusza patentu.

Niestety, straty poniesione w tym czasie przez producenta leku generycznego i NFZ, który musiał refundować droższy produkt, są nie do odrobienia – tłumaczą prawnicy PZPPF.

Monopol rynkowy przedłuża także składanie przez posiadacza patentu wniosku o zawieszenie postępowania dotyczącego udzielenia dodatkowego świadectwa ochronnego (SPC), co z kolei znacznie opóźnia możliwość wszczęcia procedury jego unieważnienia. Tymczasem Urząd Patentowy nie jest zobligowany do zawieszenia postępowań, zwłaszcza gdy może to zagrażać interesowi społecznemu.

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc