Jak informuje "Financial Times" Pfizer podał ostateczne wyniki testów klinicznych leku Paxlovid, które potwierdziły wcześniejsze doniesienia o skuteczności leku.

Ogłoszenie oficjalnych wyników badań leku Paxlovid nastąpiło po tym, gdy konkurencyjny koncern Merck zweryfikował szacunki dotyczące skuteczności własnego leku na COVID-19 - z 50 do 30 procent.

Testy prowadzone przez koncern Pfizer miały miejsce w czasie, gdy dominującym wariantem na świecie był wariant Delta. Jednak koncern wyraża przekonanie, że Paxlovid będzie też pomagał chorym na COVID-19 zakażonym wariantem Omikron. Wstępne wyniki badań laboratoryjnych wykazały, iż lek jest skuteczny również w przypadku Omikron. Badania w tym zakresie są obecnie kontynuowane.

Czytaj więcej

Nowe badanie. Tabletka przeciw COVID-19 koncernu Merck znacznie mniej skuteczna

Albert Bourla, dyrektor generalny koncernu Pfizer stwierdził, że wyniki badań nad Paxlovidem są "dalszym potwierdzeniem", że lek Pfizera będzie miał "znaczący wpływ na życie wielu osób".

- Pojawiające się niepokojące warianty, takie jak Omikron, podkreślają potrzebę uzyskania dostępnych opcji leczenia tych, którzy mieli kontakt z wirusem - dodał Bourla.

Pfizer w tym roku będzie w stanie wyprodukować jedynie 180 tysięcy dawek Paxlovidu. W przyszłym roku zdolności produkcyjne mają wzrosnąć do 80 milionów.

0

Tylu zakażonych, którym podano lek Pfizera w czasie testów klinicznych, zmarło

Paxlovid, w przypadku osób nie należących do grup ryzyka, zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu COVID-19 o 70 proc. - wykazały testy. W przypadku osób z grup ryzyka skuteczność rośnie do 89 proc., jeśli lek zostanie podany w ciągu trzech dni od pojawienia się symptomów zakażenia. 

W testach klinicznych Paxlovidu spośród 697 zakażonych, którym podano lek, tylko pięć osób trafiło do szpitala, ani jedna nie zmarła. Z kolei wśród osób z grupy kontrolnej, którym podano placebo, 44 osoby hospitalizowano, 9 zmarło. 

W testach klinicznych brały udział jedynie osoby niezaszczepione, stąd nie wiadomo w jakim stopniu lekarstwo zmniejsza ryzyko hospitalizacji u zaszczepionych na COVID-19 osób.