Obowiązek noszenia masek w Kalifornii zostanie przywrócony w najludniejszym stanie USA, ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz pojawienie się wariantu Omikron. 

- Wiemy, że ludzie są zmęczeni i spragnieni normalności - powiedział Ghaly na konferencji prasowej. - Mówiąc szczerze, ja też jestem - dodał.

Następnie Ghaly poinformował, że od święta Dziękczynienia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Kalifornii wzrosła o 47 proc., do poziomu ponad 14 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Czytaj więcej

Dania: Od poniedziałku wracają maski. Rząd ma wsparcie w parlamencie

W niedzielę USA przekroczyły próg 800 tysięcy zgonów chorych na COVID-19 oraz 50 mln wykrytych zakażeń. W USA rosną obawy o uderzenie zimowej fali epidemii, która może być napędzana wariantem Omikron, który ma rozprzestrzeniać się znacznie szybciej niż dominujący dotychczas wariant Delta.

Kalifornia zaostrzy także reguły uczestniczenia w dużych wydarzeniach publicznych, takich jak festiwale muzyczne czy rozgrywki zawodowych sportowców obserwowane przez ponad tysiąc osób.

47 proc.

O tyle wzrosła w Kalifornii liczba zakażeń od święta Dziękczynienia

Mieszkańcy stanu, którzy będą chcieli wziąć udział w takich imprezach, będą musieli wykazać się dowodem zaszczepienia przeciw COVID-19, bądź okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Ten pierwszy musi być wykonany najwcześniej dobę przed imprezą, ten drugi - dwie doby. 

Władze stanu rekomendują też, by wszystkie osoby przyjeżdżające do Kalifornii spoza stanu były testowane na COVID-19 w ciągu 3-5 dni od przybycia - poinformował Ghaly.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM