Maski z użyciem przeciwciał strusia opracowali badacze z zespołu kierowanego przez Yasuhiro Tsukamoto. Zdaniem członków zespołu badawczego maski te mogą być wykorzystywane do niskokosztowego wykrywania zakażeń koronawirusem w warunkach domowych.
Naukowcy najpierw opracowali filtr do maski wypełniony przeciwciałami strusi, które reagują na kontakt zwierzęcia z koronawirusem. Wcześniejsze badania wykazały, że układ odpornościowy strusi reaguje bardzo silnie na kontakt z wirusem SARS-CoV-2.
Tsukamoto w rozmowie z agencją Kyodo stwierdził, że wykrył u siebie zakażenie koronawirusem dzięki użyciu opracowanej przez jego zespół maski
Następnie niewielka grupa testowa nosiła maski, a po ośmiu godzinach uczestnicy badania zdejmowali je, po czym na maskę rozpylano środek chemiczny, który świecił podświetlony ultrafioletem, jeśli w wydychanym przez noszącego maskę powietrzu znajdowały się cząstki koronawirusa SARS-CoV-2.
Czytaj więcej
Senat 52 głosami "za" przy 48 głosach "przeciw" przyjął przepisy anulujące wprowadzony przez administrację Joe Bidena obowiązek szczepień bądź cotygodniowych testów na COVID-18 w prywatnych firmach zatrudniających 100 lub więcej osób.