Decyzję w tej sprawie podjął sędzia Terry Doughty. Obowiązkowe szczepienia pracowników ochrony zdrowia mają być zawieszone do czasu wyjaśnienia wątpliwości prawnych.

Orzeczenie sędziego Doughty'ego obowiązuje w całym kraju, z wyjątkiem 10 stanów, w których wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia przez CMS zostało już wcześniej zablokowane decyzją sędziego federalnego z St. Louis.

Doughty ocenił, że CMS nie ma kompetencji pozwalających wprowadzić obowiązek szczepień na COVID-19 dla ponad 2 mln niezaszczepionych pracowników ochrony zdrowia. - Nie ma wątpliwości, że nakazanie szczepienia 10,3 mln pracowników ochrony zdrowia to coś, co powinien zrobić Kongres, a nie rządowa agencja - uzasadniał orzeczenie Doughty.

Czytaj więcej

USA: Do 4 stycznia pracownicy małych i średnich firm muszą się zaszczepić

Niezależnie od orzeczenia sędziego z Monroe, sędzia Gregory Van Tatenhove z Frankfort, w Kentucky, zablokował wprowadzenie przez administrację Joe Bidena regulacji, która nakazywałaby agencjom rządowym zawierać kontrakty przewidujące klauzulę, że pracownicy wykonawców muszą być zaszczepieni na COVID-19. Orzeczenie obowiązuje w trzech stanach, które zaskarżyły ten zapis w sądzie w Frankfort - Kentucky, Ohio i Tennessee.

Biały Dom odmówił komentarza ws. orzeczeń sądów.

Joe Biden ogłosił regulacje, mające zwiększyć odsetek zaszczepionych na COVID-19 USA we wrześniu. Republikańscy prokuratorzy stanowi i związki zawodowe zapowiadały wówczas, że będą walczyć z tymi regulacjami przed sądami.

71 proc.

Tylu dorosłych obywateli USA jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

W USA w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 71 proc. dorosłych obywateli.