Badacze przeanalizowali dane medyczne 32 mln dorosłych mieszkańców Anglii, aby ustalić listę rzadko występujących niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce na COVID-19. Wyniki ich ustaleń opublikowano na łamach "Nature Medicine".

Lekarze podkreślają, że wyniki tego badania potwierdzają iż szczepienia przeciw COVID-19 zapewniają najlepszą ochronę ogólnego stanu zdrowia.

Z analizy wykonanej przez badaczy z Uniwersytetów Oksfordzkiego i Uniwersytetu w Edynburgu wynika, że Zespół Guillaina-Barrégo (GBS), który jest następstwem niektórych innych niż COVID-19 chorób zakaźnych i innych szczepień niż szczepienia przeciw koronawirusowi, może być następstwem szczepienia przeciw COVID. 

Zespół Guillaina-Barrégo może skutkować uszkadzaniem nerwów w wyniku procesów autoimmunologicznych. Symptomy choroby to drętwienie, osłabienie i ból odczuwany najczęściej w dłoniach i kończynach, który może przenosić się na klatkę piersiową i twarz. Choroba jest uleczalna i większość osób wraca po niej do zdrowia, ale w niektórych przypadkach może zagrażać życiu.

Wśród osób, które przeszły COVID-19 liczba "nadliczbowych" przypadków GBS wynosiła 145 na każde 10 mln

Z analiz badaczy wynika, że wśród osób, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca, na każde 10 mln przypadało 38 "nadliczbowych" przypadków Zespołu Guillaina-Barrégo (w porównaniu do tego jak często ta choroba występuje wśród niezaszczepionej populacji). Z kolei na każde 10 mln zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech przypadało 60 "nadliczbowych" przypadków udaru krwotocznego.

Wśród osób, które przeszły COVID-19 liczba "nadliczbowych" przypadków GBS wynosiła 145 na każde 10 mln. Liczba "nadliczbowych" przypadków zapalenia mózgu wynosiła wśród osób po COVID-19 123 na każde 10 mln, a liczba "nadliczbowych" przypadków miastenii i podobnych do niej zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego wyniosła 163 na każde 10 mln.

Czytaj więcej

Koronawirus. Nowy efekt uboczny szczepień szczepionką J&J - choroba autoimmunologiczna

Ponadto badania wykazały, że w pierwszych siedmiu dniach po pozytywnym teście na COVID-19 rośnie ryzyko udaru krwotocznego.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Badacze dokonali podobnej analizy mniejszej liczby zaszczepionych dorosłych w Szkocji i doszli do podobnych wniosków jeśli chodzi o GBS będący następstwem szczepienia szczepionką AstraZeneca.

Nie stwierdzono natomiast, by przyjęcie szczepionki Pfizer/BioNTech zwiększało ryzyko wystąpienia GBS.