Czy wydając na zdrowie coraz więcej z własnych kieszeni, będziemy zdrowi czy tylko chwilowo uspokojeni? Czy solidarność międzypokoleniowa, środowiskowa, a nawet rodzinna, to już tylko hasła bez pokrycia? – takie pytania zadał ekspertom prof. Henryk Skarżyński, przygotowując trzecią edycję Kongresu „Zdrowie Polaków", który odbędzie się 25–26 października w Warszawie.
Prof. Skarżyński, przewodniczący rady programowej i pomysłodawca kongresu, podkreśla, że wydarzenie nie zastąpi dialogu społecznego na szczeblu centralnym, regionalnym, w szpitalu lub w rodzinie. Jego uczestnicy – medycy, farmaceuci, specjaliści zarządzania w ochronie zdrowia i zdrowia publicznego, a także dziennikarze – mogą jednak apelować ponad podziałami politycznymi o współdziałanie wszystkich, którzy mają wpływ na sytuację w kraju.
Czytaj więcej
- Jestem w ciągłym kontakcie z policją, ze służbami sanepidu. Zostały wydane wytyczne dotyczące egzekwowania tych obostrzeń, które w tej chwili funkcjonują - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się m.in do wprowadzonego przez władze nakazu noszenia maseczek.
Motto tegorocznej edycji: „Zdrowie Polaków – zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość" – ma uświadomić odbiorcom, że w sytuacji przedłużającego się i narastającego zagrożenia zdrowia związanego z pandemią powinni sami zadbać o profilaktykę i wdrożyć do codziennej rutyny zachowania prozdrowotne.
Sześć kanałów debat
– Celem pierwszej edycji kongresu w 2019 r. było przypomnienie, aby każdy z nas dbał o swoje zdrowie, przestrzegał ustalonych wytycznych i zaleceń oraz nie oczekiwał, że wszystko w medycynie jest możliwe i natychmiast osiągalne bez własnego zaangażowania, bo takiego systemu we współczesnym świecie nie ma. Podkreślałem wówczas, jak ważne jest kształtowanie postaw prozdrowotnych w każdym środowisku. To przesłanie pozostaje aktualne – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.