"Oczekujemy decyzji FDA i CDC w sprawie szczepionki COVID-19 firmy Pfizer dla dzieci w wieku od pięciu do 11 lat w ciągu najbliższych kilku tygodni - powiedział Jeff Zients z Białego Domu.

- Wiemy, że miliony rodziców czekały na szczepionkę przeciw COVID-19 dla dzieci w tej grupie wiekowej, a jeśli FDA i CDC zezwolą na szczepionkę, będziemy gotowi - dodał.

Amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zwoła panel ekspertów w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej

Szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna
Decyzja FDA: Amerykanie mogą się doszczepiać dowolną szczepionką

Podczas badań klinicznych, dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat otrzymały dwie dawki 10 mikrogramów, w porównaniu z 30 mikrogramami dla starszych grup wiekowych. Zastrzyki były podawane w odstępie 21 dni.

Efekty uboczne były "ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat" - ogłosił Pfizer, dodając, że zastrzyki wywołały silną odpowiedź przeciwciał.

Ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia należały do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych u osób w każdym wieku, wraz z bólem głowy, dreszczami i gorączką.

1200 zgonów

Średnia liczba z ostatnich siedmiu dniu

Pfizer nie wspomniał o rzadkim skutku ubocznym w postaci zapalenia mięśnia sercowego, które zostało powiązane ze szczepionką, głównie wśród młodych mężczyzn.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Stany Zjednoczone - najmocniej dotknięty kraj na świecie z ponad 720 tys. zgonów - wychodzą z ostatniej fali zachorowań na COVID-19. Średnia dzienna liczba zachorowań w ciągu siedmiu dni wynosi około 75 500, co stanowi spadek o 16 procent w stosunku do zeszłego tygodnia.