FDA oświadczyła też, że Amerykanie mogą sami zdecydować, którą ze szczepionek chcą przyjąć jako dodatkową dawkę, przyjmowaną po pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19. Już wcześniej FDA zatwierdziła do użycia "przypominającą" dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech.

Oznacza to, że wszystkie szczepionki dopuszczone do użycia w USA mogą być obecnie podawane w charakterze dawek "przypominających" osobom w pełni zaszczepionym.

- Dostępność tych zatwierdzonych do użycia dodatkowych dawek jest ważna, by podtrzymać ochronę przed COVID-19 - oświadczyła p.o. komisarz FDA, Janet Woodcock. Woodcock dodała, że dostępne dane wskazują, iż skuteczność szczepionek może spadać u niektórych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

W USA dodatkową dawkę szczepionki podaje się co najmniej sześć miesięcy po uzyskaniu statusu osoby w pełni zaszczepionej osobom powyżej 65. roku życia, osobom zagrożonym ostrym przebiegiem COVID-19 oraz osobom, które - z racji wykonywanego zawodu - są narażone na kontakt z koronawirusem.

11,2 mln

Tyle osób zaszczepiono na COVID-19 w USA dodatkową dawką szczepionki

FDA sugerowała w ubiegłym tygodniu, że może obniżyć wiek osób, którym może być podawana dodatkowa dawka szczepionki do 40 lat, w oparciu o dane z Izraela, gdzie trzecią dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech podaje się powszechnie. W środę agencja nie podjęła jednak takiej decyzji, poinformowała jedynie, że obecnie dokonuje szacunków korzyści i zagrożeń związanych z szerszym użyciem "przypominających" dawek szczepionki.

W USA dodatkową dawkę szczepionki otrzymało jak dotąd ok. 11,2 mln osób - wynika z danych amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Czytaj więcej

Morawiecki: Za kilka tygodni zaczniemy podawać trzecią dawkę szczepionki