Bolsonaro przekonuje, że działania Senatu w związku ze śledztwem są politycznie motywowane. Proces w tej sprawie jest obecnie mało prawdopodobny, ponieważ Bolsonaro musiałby zostać postawiony w stan oskarżenia przez prokuratora generalnego, którego sam nominował - zauważa Reuters.

W dokumencie przygotowanym przez senatora Calheirosa czytamy, że Bolsonaro odrzucił możliwości wcześniejszego pozyskania przez Brazylię szczepionek na COVID-19 i opóźnił program szczepień przeciw koronawirusowi w Brazylii, co miało kosztować życie 95 tysięcy Brazylijczyków.  W raporcie czytamy, że działania Bolsonaro były podyktowane "pozbawioną podstaw wiarą w teorię odporności stadnej poprzez naturalne przechorowanie COVID-19 i istnienie skutecznych terapii przeciw COVID-19". Autor pisze, że to Bolsonaro jest głównym odpowiedzialnym za błędy administracji popełnione w czasie pandemii COVID-19, jako że działał często wbrew radom swojego Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj więcej

Jair Bolsonaro
Prezydent Brazylii nie wszedł na stadion, bo jest niezaszczepiony

Raport zawiera również zarzuty wobec trzech synów Bolsonaro, którzy mieli rozsiewać dezinformację i zachęcać do nieprzestrzegania obostrzeń wprowadzanych przez władze stanów walczących z epidemią. Autor raportu sugeruje, że Bolsonaro powinien usłyszeć łącznie 13 zarzutów - w tym zarzut ludobójstwa rdzennych mieszkańców Brazylii przez działania, które wystawiły ich na działanie wirusa. 

Raport musi jeszcze zostać przegłosowany przez komisję Senatu prowadzącą śledztwo. Może być odrzucony lub zmieniony. Głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

95 tys.

Tyle osób miało umrzeć w Brazylii w wyniku błędów administracji Bolsonaro

Tymczasem Bolsonaro mówił we wtorek swoim zwolennikom, że postępowanie w Senacie jest "żartem", którym się nie martwi.

W Brazylii zmarło ponad 600 tysięcy zakażonych koronawirusem. Tylko w USA liczba ofiar pandemii COVID-19 jest większa.