Analiza opublikowanych na łamach magazynu "Lancet" danych wskazuje, iż szczepionka po sześciu miesiącach zachowuje 90-procentową skuteczność jeśli chodzi o ochronę przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19. Ochrona ta dotyczy również zakażeń wariantem Delta koronawirusa.

Badacze podkreślają, że zaobserwowany spadek ochrony gwarantowanej przez szczepionkę wynika ze słabnącej reakcji układu odpornościowego na jej podanie, a nie z faktu pojawienia się nowych, bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa.

Badaniem objęto elektroniczne karty zdrowia blisko 3,4 mln osób będących klientami ubezpieczyciela Kaiser Permanente Southern California między grudniem 2020 roku, gdy rozpoczęły się szczepienia na COVID-19, a sierpniem 2021 roku.

Czytaj więcej

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Jest rekomendacja EMA

Luis Jodar, wiceprezes koncernu Pfizer podkreśla, że badanie wykazało, iż szczepionka jest skuteczna przeciwko wszystkim wariantom sklasyfikowanym jako "niepokojące", w tym przed wariantem Delta.

Jak pisze Reuters słabością badania był brak danych dotyczących tego, jak jego uczestnicy stosowali się do obostrzeń (np. noszenia masek w miejscach publicznych) oraz jakie wykonywali zawody, co mogło mieć wpływ na częstotliwość testów i prawdopodobieństwo ekspozycji na wirusa.

53 proc.

Tyle wynosiła skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech jeśli chodzi o ochronę przed zakażeniem wariantem Delta cztery miesiące po drugiej dawce szczepionki

Skuteczność szczepionki przeciw wariantowi Delta wyniosła 93 proc. w pierwszym miesiącu po drugiej dawce szczepionki, po czym spadła do 53 proc. po czterech miesiącach. W przypadku innych wariantów koronawirusa skuteczność ta spadała w tym okresie z 97 do 67 proc.

Na podstawie m.in. powyższego badania amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła zastosowanie trzeciej dawki szczepionki u seniorów w USA, a także u niektórych przedstawicieli grup ryzyka.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

W Izraelu doszczepianie trzecią dawką szczepionki jest powszechne.