Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na szczepienia trzecią dawką szczepionki na COVID-19 Pfizer/BioNTech ludzi w wieku powyżej 65 lat, a także osób narażonych na ostry przebieg COVID-19 i tych, które są regularnie narażone na kontakt z koronawirusem.

Oprócz seniorów doszczepiani będą mogli być pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele i opiekunowie dzieci w przedszkolu, a także pracownicy supermarketów, schronisk dla bezdomnych oraz personel zatrudniony w więzieniach - poinformowała p.o. komisarza FDA Janet Woodcock w wydanym oświadczeniu.

Czytaj więcej

Punkt szczepień na COVID-19 w Warszawie
Kto może rejestrować się na szczepienie trzecią dawką od 24 września?

Pfizer złożył do FDA wniosek o poszerzenie zgody na stosowanie szczepionki, obejmujący podawanie trzeciej dawki dla wszystkich osób powyżej 16 roku życia i przedstawił dane, z których wynikało, że ochrona przed zakażeniem zapewniana przez szczepionkę słabnie z czasem.

Teraz rekomendację w tej sprawie wydało CDC. Doradczy panel organizacji ds. praktyk szczepiennych zalecił stosowanie trzeciej dawki szczepionki u osób po 65. roku życia, osób z grup ryzyka w wieku powyżej 50 lat oraz niektórych osób w wieku 18-49 lat z chorobami współistniejącymi, w oparciu o indywidualny profil ryzyka. Wśród tych przypadłości są m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby serca, przewlekłe choroby płuc i nerek.

Czytaj więcej

Alyssa Milano
Gwiazdy Hollywood wzywają do natychmiastowego zakończenia pandemii COVID-19

Rekomendacja dotyczy osób, które otrzymały drugą dawkę szczepionki na COVID-19 Pfizer/BioNTech co najmniej pół roku temu. Według CDC, obecnie rekomendacja dotyczy 26 milionów osób, w tym 13 milionów seniorów.

Panel CDC nie zarekomendował podawania dodatkowej dawki osobom młodszym, w tym pracownikom służby zdrowia. Decyzję tę zmieniła dyrektor agencji Rochelle Walensky, która rozszerzyła rekomendację także na przedstawicieli niektórych zawodów.

- Uważam, że najlepiej przysłużymy się zdrowiu publicznemu zapewniając dawki przypominające osobom starszym, pensjonariuszom domów opieki, osobom z chorobami współistniejącymi oraz dorosłym narażonym na zachorowanie z uwagi na wykonywany zawód - oświadczyła.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Rekomendacje CDC w sprawie doszczepiania nie są wiążące, władze stanowe i inne nie muszą się do nich stosować.

Czytaj więcej

Badanie: Jak wzrasta odporność po drugiej dawce szczepionki Johnson & Johnson?

W Polsce rząd wraz z Radą Medyczną rozszerzył listę osób mogących otrzymać przypominającą dawkę szczepionki Pfizer. Od 24 września trzecią dawkę będą mogły otrzymać osoby po 50. roku życia.