To tylko z pozoru brzmi jak science fiction. Centralna baza danych o przedmiotach, mapach, wzorcach zachowań – praktycznie wszystkim, co robot może napotkać na swojej drodze – została udostępniona online. Jej twórcy – europejscy specjaliści pracujący w ramach europejskiego programu Robo Earth – określają ją mianem mózgu dostępnego dzięki internetowej chmurze.
W ten sposób maszyny mogą się dzielić ze sobą „doświadczeniami" i „wiedzą". Centralny mózg odciąża też własne układy robotów. Na przykład: jeżeli maszyna ma przejechać z jednego punktu do drugiego, to internetowy mózg obliczy trasę. Tego typu rozwiązanie oznacza, że samodzielne roboty będą mogły być tańsze – twierdzą pomysłodawcy.
– Przetwarzanie danych przez własne obwody maszyny zmniejsza mobilność i podnosi koszty – uważa dr Heico Sandee z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, menedżer Robo Earth. – Im sprawniej działa sieć bezprzewodowej łączności, tym łatwiej przenieść obliczenia robotów do chmury.
Robo Earth ruszył w 2011 roku. Jego celem jest stworzenie bazy danych i oprogramowania, które może pomóc maszynom poruszać się w naszym świecie. W programie bierze udział pięć europejskich instytucji naukowych. Technicznej stronie przedsięwzięcia przewodzą Szwajcarzy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ). Według pracującego tam Mohanarajaha Gajamohana tego rodzaju system jest szczególnie użyteczny dla niewielkich dronów czy samochodów bez kierowcy.