Superkomputer w Carnegie Mellon University przegląda zdjęcia. Od połowy lipca 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu analizuje obraz za obrazem i próbuje wyciągnąć z tego własne wnioski. Twórcy systemu NEIL – Never Ending Image Learning – chcą nauczyć maszynę, w jaki sposób poszerzać wiedzę bez interwencji człowieka.
– Każde inteligentne stworzenie musi umieć wykorzystać zdrowy rozsądek do podejmowania decyzji – tłumaczy agencji AP twórca NEIL-a prof. Abhinav Gupta.
Czy nosorożec to antylopa
Problem „zdrowego rozsądku" tylko z pozoru wydaje się mało istotny. Jak przypomina Catherine Havasi, specjalistka od sztucznej inteligencji pracująca w Massachusetts Institute of Technology, ludzie bez przerwy podejmują decyzje, opierając się na niepewnych założeniach.
Przykład? – Czy żyrafa zmieści się do samochodu? – pyta Havasi. – My już mamy odpowiedź, choć wcale się nie zastanawialiśmy nad tym pod kątem obliczania wymiarów i wagi żyrafy.
Odpowiednio zaprogramowany komputer też w końcu udzieli odpowiedzi na to pytanie. Ale najpierw musi wszystko sobie policzyć.