Aktualizacja: 20.06.2016 21:38 Publikacja: 20.06.2016 17:58
W tych szafach w ośrodku komputerowym w Wuxi zamkniętych jest 41 tysięcy procesorów. Budowa Sunway TaihuLight kosztowała ponad 270 mln dolarów.
Foto: PAP/EPA
Nowy rekordzista świata pod względem mocy obliczeniowej nazywa się Sunway TaihuLight i został uruchomiony w Narodowym Centrum Superkomputerowym w mieście Wuxi, ok. 100 km od Szanghaju. Według listy Top500 – najszybszych superkomputerów świata – Sunway TaihuLight dysponuje mocą obliczeniową 93 petaflopsów (biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i teoretyczną sięgającą 125 biliardów.
To nokaut. Dotychczasowy rekordzista – również chiński Tianhe-2 – legitymuje się mocą roboczą 33 petaflopsów i maksymalną blisko 55 petaflopsów co daje mu drugie miejsce. Nowy superkomputer jest od niego od dwóch do trzech razy szybszy, a do tego zużywa mniej energii. Dla porównania: znajdujące się na trzecim i czwartym miejscu amerykańskie maszyny Titan i Sequoia dostarczone przez firmy Cray i IBM mają moc obliczeniową ledwie przekraczającą 17 petaflopsów. Grają w innej lidze. A żeby tym pomiarom nadać kontekst – najszybszy polski superkomputer Prometheus na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej znalazł się na 48. miejscu listy z teoretyczną wydajnością 2,3 petaflopsa.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Poszytkiem, ekspertem zajm...
DeepSeek, Alibaba i inni. Jak chińska rewolucja w AI wpłynie na przyszłość technologii, biznesu i globalnej rywa...
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostan...
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty...
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierd...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas