Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.01.2017 14:08 Publikacja: 13.01.2017 12:37
Do przesuwania stacji służy sześć potężnych pojazdów
Foto: materiały prasowe
Stacja jest tak zbudowana, aby przeciąganie jej modułów na nowe miejsce było stosunkowo łatwe. W Sylwestra British Antarctic Survey poinformowała, że rozpoczęła operację przeniesienia pierwszej części stacji na miejsce odległe o 23 kilometry. Moduł jest przesuwany przez sześć ciężkich pojazdów gąsienicowych.
Do przeniesienia jest jeszcze siedem głównych modułów stacji. Jak jednak zapewniają przedstawiciele BAS wszyscy chcą pracować szybko, bo można wykorzystać 24 godziny światła słonecznego podczas antarktycznego lata. „Sezon letni jest tu dość krótki. Trwa jakieś dziewięć tygodni" — mówi Tim Stockings z BAS. „A ponieważ pogoda i lód są nieprzewidywalne, musimy działać elastycznie".
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
W rejonie Morza Amundsena, znajdującym się niedaleko Wyspy Pine, naukowcy znaleźli bursztyn. Jak zaznaczają eksperci, to kolejny dowód na to, że Półwysep Antarktyczny lata temu pokryty był zielenią.
Półwysep Antarktyczny staje się coraz bardziej zielony – alarmują naukowcy. Jak wskazuje nowe badanie, pokrywa roślinności w ciągu ostatnich czterech dekad zwiększyła się tam ponad dziesięciokrotnie. „W obliczu globalnego ocieplenia możemy zaobserwować fundamentalne zmiany w biologii i krajobrazie tego niezwykle wrażliwego regionu. Te odkrycia budzą poważne obawy o przyszłość Półwyspu Antarktycznego i całego kontynentu” – ostrzegają eksperci.
W rejonie archipelagu Orkadów Południowych utknęła A23a – największa na świecie góra lodowa. Ważąca bilion ton bryła kilka miesiący temu zaczęła „wirować” w miejscu. Zdaniem naukowców, zamiast poruszać się wraz z najsilniejszym prądem oceanicznym na Ziemi, może obracać się w miejscu jeszcze przez wiele lat.
We wschodniej części Antarktydy w niektóre dni lipca odnotowano temperatury nawet o 28 stopni Celsjusza powyżej normy. Eksperci zaznaczają, że to niezwykle niepokojące – tym bardziej, że to już druga tak poważna fala upałów w ostatnich dwóch latach.
Twórcy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego otrzymali dodatkowe pieniądze na przebudowę kompleksu. Ogłoszono też firmy, które postawią konstrukcję polskiego obiektu na Antarktydzie.
Nowe badanie potwierdza, że miliony lat temu przez Antarktydę płynął ogromny system rzeczny, łączący zachodnią i wschodnią część kontynentu. Jak oceniają naukowcy, wspomniane rzeki mogły mieć nawet ponad tysiąc kilometrów.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła pierwszego z dwóch satelitów, które badać mają ilość ciepła, emitowanego w przestrzeń kosmiczną z obszarów Arktyki i Antarktydy. Jak zaznaczają eksperci, informacje te są kluczowa dla zrozumienia zachodzących na naszej planecie zmian.
W pobliżu brytyjskiej stacji badawczej Halley na Antarktydzie od lodowca szelfowego oderwała się góra lodowa o powierzchni 380 kilometrów kwadratowych. Jest ona więc nieco większa niż Kraków. To już kolejne takie zdarzenie w ostatnich latach, co bardzo niepokoi badaczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas