To związek chemiczny złożony z długich kryształów, które układają się w uporządkowaną sieć o właściwościach ferroelektrycznych. Informacje o nowym materiale przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Nature".
Materiały ferroelektryczne są samoistnie spolaryzowane elektrycznie. Ta polaryzacja może być odwrócona przez zastosowanie pola elektrycznego. Możliwość odwracania kierunku polaryzacji to właściwość, która pozwala na stosowanie tych materiałów do pamięci komputerowych.
Dotychczas stosowane materiały ferroelektryczne, specjalne odmiany polimerów i ceramiki, są skomplikowane i drogie w produkcji. Niektóre z nich eksperymentalnie były wykorzystywane w pamięciach komputerowych typu FRAM lub FeRAM (Ferroelectric RAM).
– Nasza praca pozwala na projektowanie materiałów o właściwościach ferroelektrycznych w nowy sposób – mówi prof. Samuel Stupp, jeden z autorów artykułu w „Nature". – Molekularny model, jaki opracowaliśmy, pozwala wymyślać niemal nieskończoną ilość materiałów ferroelektrycznych.
Naukowcy odkryli wzajemne powiązania dwóch małych cząsteczek organicznych. Oddziałują elektrycznie tak mocno, że tworzą bardzo długie kryształy. Ta uporządkowana przestrzenna struktura powstaje w oparciu o sieć wiązań wodorowych.