Konstrukcja robota powstała w ramach konkursu ogłoszonego przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA). Agencja postawiła przed inżynierami wyzwanie: wielozadaniowy robot kształtem i wielkością ma przypominać człowieka, musi też się poruszać w najtrudniejszym terenie, przy czym nie może kroczyć, ale musi jechać na gąsienicach. Normalną pozycją robota podczas ruchu jest używanie czterech „kończyn" z krótkimi gąsienicami. Kiedy robot natrafi na przeszkodę, musi się wyprostować i użyć narzędzi, w które ma być wyposażony, np. „pazurów" do wspinania się po drabinach, elementach budynków, a w razie konieczności utrzymać kierownicę i prowadzić samochód.
Robot CHIMP to właśnie taka maszyna. Została zbudowana przez specjalistów z National Robotics Engineering Center Uniwersytetu Carnegie Mellon (CMU). Stąd nazwa – CHIMP to CMU Highly Intelligent Mobile Platform.
CHIMP (szympans) potrafi sprawnie się poruszać także na dwóch „nogach". To na wypadek, kiedy potrzebne mu będą „ręce" do manipulowania narzędziami. Choć pracami robota musi zdalnie kierować operator, maszyna wyposażona jest we własną inteligencję. Odpowiada ona za płynne poruszanie się oraz np. uchwycenie narzędzia, natrafienie na szczebel drabiny lub obracanie kierownicy.
– CHIMP może być sterowany ludzką ręką, ale sam robot umie dostosować się do otoczenia – powiedział Tony Stentz, szef National Robotics Engi- neering Center CMU. – To sprawia, że może być robotem w pełni autonomicznym. Ludzki mózg aktywnie kontroluje naszą równowagę i ruchy przez cały czas, podobnie kontrolowane są ruchy robota.