Aktualizacja: 12.01.2015 12:11 Publikacja: 12.01.2015 12:11
Kismet - jeden z pierwszych robotów z funkcjami interakcji z ludźmi
Foto: Wikipedia
Obawy przed gwałtownym i niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji (AI) nabrały realnych kształtów. Dokumenty zebrane przez Future of Life Instytute wskazują, że nowe technologie mogą nie tylko wpłynąć na zmniejszenie miejsc pracy, ale nawet — w dłuższej perspektywie — zagrozić istnieniu naszego gatunku.
„Istnieje powszechna zgoda co do tego, że tempo rozwoju AI przyspiesza, a wpływ tej technologii na społeczeństwo zapewne będzie również rósł" — piszą autorzy listu otwartego. „Potencjale korzyści są ogromne, ponieważ wszystko co nasza cywilizacja ma do zaoferowania bazuje na ludzkiej inteligencji. Jednak nie możemy przewidzieć co możemy osiągnąć, gdy nasza inteligencja zostanie wzmocniona przez narzędzia, jakie daje AI. Zniesienie ubóstwa, czy chorób wcale nie wydaje się niemożliwe. Ale z powodu wielkich możliwości sztucznej inteligencji konieczne jest zbadanie tego, w jaki sposób z niej skorzystać unikając jednocześnie potencjalnych wpadek".
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
Naukowcy z polskich uczelni są w światowej czołówce badań nad niektórymi obszarami technologii kwantowych. Ważne, żeby z ich odkryć skorzystał biznes.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Willow w ciągu około 5 minut wykonał zadanie, które jednemu z najszybszych superkomputerów świata – Frontier, zajęłoby 10 septylionów lat, co można zapisać jako 10 000 000 000 000 000 000 000 000 lat.
Nie Robert Lewandowski ani nawet Messi czy Ronaldo, lecz algierska bokserka okazała się najczęściej wyszukiwanym w sieci sportowcem.
Mapy Google będą pokazywać raporty o zdarzeniach drogowych nie tylko od użytkowników tej aplikacji, ale również od osób korzystających z Waze. Dzięki temu użytkownicy map mają być lepiej poinformowani o tym, co dzieje się na drodze. Również jeśli chodzi np. o obecność kontroli drogowych.
Zawirowania geopolityczne i ataki cybernetyczne to najpoważniejsze zagrożenia dla światowych łańcuchów dostaw, które z pewnością nie ustąpią w 2025 roku.
Właściciel największej wyszukiwarki internetowej świata, ma na pieńku z Donaldem Trumpem. Czy jednak prezydent elekt wystąpi o podział firmy, która może być potężną bronią przeciw Pekinowi?
Jest poniedziałek, 25 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w Europie i dziewiąte na świecie pod względem narażenia na ataki ze strony organizacji cyberprzestępczych sponsorowanych przez obce państwa, głównie Rosję – wynika z najnowszego raportu Microsoftu.
W popularnej nawigacji od Google będzie można zgłaszać opóźnienia występujące w komunikacji publicznej. Nowa funkcja w Mapach Google ma pojawić się najpierw w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem ma być udostępniona także w innych krajach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas