Jak wykryć uzbrojonego człowieka w tłumie

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad algorytmem umożliwiającym kamerom wykrywanie w tłumie osoby trzymającej w ręku pistolet, nóż albo inne niebezpieczne narzędzie.

Aktualizacja: 04.03.2016 10:45 Publikacja: 04.03.2016 08:32

System wykrywa zagrożenie zanim ktoś odda strzał, gdy broń jest dopiero wyjęta

System wykrywa zagrożenie zanim ktoś odda strzał, gdy broń jest dopiero wyjęta

Foto: 123RF

Będzie to algorytm analizujący dane pochodzące z kamer powszechnie stosowanych. Instalowany będzie w specjalnych komputerach niewielkich rozmiarów sprzężonych z kamerą. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowuje prace nad algorytmem kwotą 1 mln 37 tys. złotych. Pracami kieruje dr Michał Grega.

System sam nie podejmuje decyzji i nie wzywa policji. To człowiek ma ocenić, czy sytuacja jest niebezpieczna, czy może akurat w mieście odbywa się święto, w którym biorą udział historyczne grupy rekonstrukcyjne, na przykład ułani. System poinformuje operatora o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, którą pokazuje jedna z kamer.

- Nasz system wykrywa zagrożenie zanim ktoś odda strzał, gdy broń jest dopiero wyjęta. Bardzo często te minuty czy sekundy odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o reakcję odpowiednich służb — podkreśla dr Michał Grega.

Organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo i samorządy nie dysponują urządzeniami do rozpoznawania kształtu niebezpiecznych narzędzi przy użyciu kamer. W Stanach Zjednoczonych budowane są systemy oparte o analizę dźwięku, czyli systemy mikrofonów, które wykrywają strzał z broni palnej.

Badacze z Krakowa przeprowadzili wstępne analizy rynkowe, na tej podstawie szacują, że głównymi odbiorcami wyników ich pracy będą firmy tworzące systemy monitoringu. Oprócz kamer telewizji przemysłowej, kupowane jest też oprogramowanie do zarządzania kamerami.

Do systemów wprowadzane są proste algorytmy analizy obrazu, na przykład takie, które pozwalają stwierdzić, czy ktoś nie wszedł w jakąś zabronioną strefę. Firmy, które wdrażają takie rozwiązania mogą być zainteresowane algorytmem opracowywanym na AGH.

—pap, nauka w Polsce

Materiał Promocyjny
Dell Technologies: nie ma branży czy przedsiębiorstwa, które może funkcjonować bez nowoczesnych technologii
Nowe technologie
Polacy po raz pierwszy na świecie tak przefiltrowali wodę. To wielkie osiągnięcie
Nowe technologie
W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg
Nowe technologie
Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nowe technologie
Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja
Nowe technologie
Samolot solarny będzie mógł latać sześć miesięcy