Wykończenie mieszkania pod klucz z obniżonym VAT

Preferencyjną stawką objęty jest nie tylko biały montaż czy malowanie nowego lokum, ale także dostarczenie i zamontowanie w nim stałej zabudowy kuchennej, łazienkowej czy szaf wnękowych.

Publikacja: 02.01.2020 15:32

Dostarczenie i zamontowanie mebli łazienkowych, kuchennych, w tym stałej zabudowy kuchennej, łazienk

Dostarczenie i zamontowanie mebli łazienkowych, kuchennych, w tym stałej zabudowy kuchennej, łazienkowej czy szaf wnękowych, objęte jest 8-proc. stawką VAT

Foto: shutterstock

Stosowanie obniżonej stawki VAT na usługi związane z budownictwem mieszkaniowym od lat wywołuje spory deweloperów i firm budowlanych z fiskusem. Wydawało się, że po uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. problemów przynajmniej nie będą mieli już przedsiębiorcy zajmujący się kompleksowym wykańczaniem mieszkań czy domów (sygn. akt I FPS 2/13). Sędziowie dali bowiem w niej jasne wytyczne, kiedy podatnik może doliczyć do faktury 8 proc., a kiedy 23 proc. VAT.

Niestety teoria sobie, a życie sobie. Upartemu fiskusowi nadal zdarza się odmawiać podatnikom preferencji i nie odpuszcza, dopóki błędu nie wytknie mu NSA. Przykładem może być sprawa, która niedawno trafiła na wokandę NSA.

W sprawie chodziło o wykończenie nowych mieszkań. We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że wykonuje kompleksową usługę wykończenia i modernizacji ich pod klucz. W jej ramach wykonuje m.in. tzw. biały montaż, dostarcza i montuje meble łazienkowe i kuchenne, w tym stałą zabudowę. Ponadto wykonuje usługi malowania, układania podłóg, przeróbek instalacji, montaż kominków i saun.

Podatniczka była przekonana, że całość świadczeń wykonywanych przez nią na rzecz inwestora w zamian za określone wynagrodzenie podlega 8-proc. stawce VAT.

Innego zdania był jednak fiskus. Owszem, zgodził się, że usługi wykończenia i modernizacji mieszkań pod klucz polegające m.in. na wykonaniu tzw. białego montażu, przeróbek instalacji, montażu kominków, saun, adaptacji pomieszczeń według projektu klienta, w tym koniecznego przesunięcia ścianek działowych czy malowania i układania podłóg, korzystają z obniżonej stawki. Ale jeśli chodzi o dostarczenie i zamontowanie mebli łazienkowych, kuchennych, w tym stałej zabudowy kuchennej, łazienkowej i szaf wnękowych, nakazał stosowanie 23 proc. VAT.

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. W jego ocenie w spornej sprawie, biorąc pod uwagę treść uchwały NSA, nie sposób wyprowadzić wniosku, że wykonywana przez spółkę zabudowa meblowa (kuchenna, łazienkowa czy też wnękowa) nie jest połączona w sposób trwały z elementami budynku.

Ostatecznie przegraną fiskusa przypieczętował NSA. Również nie miał wątpliwości, że stan faktyczny w sprawie jest tożsamy z tą uchwałą. Jak zauważyła sędzia sprawozdawca Ewa Rojek, sporna zabudowa będzie w sposób trwały połączona z elementami konstrukcyjnymi. Rozłączenie jej np. poprzez skucie łączyłoby się z koniecznością napraw. Wyrok jest prawomocny.

—sygn. akt I FSK 1362/17

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie