- Ambitne plany rewitalizacji, silny ośrodek akademicki, niemal 1 mln mieszkańców w aglomeracji, coraz lepszy poziom infrastruktury i bogata siatka połączeń transportowych - to wszystko kształtuje wizerunek Łodzi jako atrakcyjnej lokalizacji dla inwestorów z branży nieruchomości - podkreślają autorzy raportu „Łódź - Revitalizing a vibrant business and living hub". Opracowali go eksperci międzynarodowej firmy doradczej JLL, łódzkiego urzędu miasta i agencji rekrutacyjnej HAYS Poland.
Inwestycje nie tylko miejskie
- Prawie 4 miliardy złotych to wartość projektów, które w tej perspektywie realizujemy z unijnym dofinansowaniem - mówi cytowana w raporcie Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Projekty, które prowadzimy, obejmują nie tylko remonty kamienic i ulic, modernizację instytucji kultury, rozwój transportu czy poprawę stanu miejskiej infrastruktury. Uzupełniają je programy, których celem jest aktywizacja zawodowa mieszkańców, wsparcie edukacyjne czy usługi zdrowotne. Sukces tej największej w Polsce rewitalizacji jest tym bardziej możliwy, że inwestycje realizowane przez miasto idą ramię w ramię z przedsięwzięciami prywatnych inwestorów.
Konsekwentnie rośnie m.in. rynek biur. - Inwestorzy doceniają unikatowy charakter łódzkiego rynku. Firmy mogą tutaj wybierać spośród szerokiego portfolio projektów - od ultranowoczesnych biurowców po ciekawie zaadaptowane budynki postindustrialne, które tworzą niepowtarzalną atmosferę pracy - komentuje Łukasz Dobrzański, dyrektor biura JLL w Łodzi. - Podobnie jak w innych polskich aglomeracjach popyt napędzają głównie najemcy z branży usług dla biznesu. Według naszych danych, mają oni już 53 proc. udziału w zajętej powierzchni biurowej w Łodzi. Ten współczynnik ma szansę jeszcze urosnąć, nie tylko ze względu na nowych inwestorów, ale przede wszystkim jako rezultat dynamicznej ekspansji centrów usług, które już w mieście działają - wyjaśnia.
Łódź, jak podkreślają eksperci, to jedna z kluczowych lokalizacji dla centrów usług w Polsce. Według danych ABSL od I kw. 2018 do I kw. tego roku branża stworzyła 2,7 tys. nowych miejsc pracy. Sektor zatrudnia w mieście łącznie 23,2 tys. pracowników. - Wiele wskazuje, że nadchodzące miesiące będą okresem dalszego intensywnego rozwoju i przekształcania istniejących centrów usług biznesowych w jeszcze bardziej zaawansowane jednostki - centra doskonałości i centra wiedzy - komentuje cytowany w raporcie Łukasz Grzeszczyk z HAYS Poland. - To szczególnie istotne z punktu widzenia jakości miejsc pracy, które oferuje łódzki rynek. Miasto ma nadal ogromny potencjał, jeśli chodzi o możliwą skalę wzrostu, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są możliwości rozwoju zawodowego i szansa na udział w ciekawych i ambitnych projektach biznesowych. W tym aspekcie Łódź znajduje się w czołówce polskich aglomeracji.
Spektakularne inwestycje
Jak podkreślają autorzy raportu, aktywność łódzkich inwestorów ma odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na powierzchnie biurowe. - W 2015 roku najemcy podpisali w Łodzi umowy na 70 tys. mkw. Udane były także kolejne lata. W 2016 roku popyt zbliżył się do poziomu 67 tys. mkw., w 2017 roku - niemal do 60 tys. mkw., a w 2018 - do prawie 57 tys. mkw. - podają eksperci JLL. - W pierwszym półroczu 2019 r. podpisano umowy na ponad 32 tys. mkw., co jest dobrą prognozą na kolejnych sześć miesięcy. Największe transakcje, które zamknęły się w tym czasie to przednajem New Work w Hi Piotrkowska 155 na 5 tys. mkw. i dwie umowy Nordea - nowy kontrakt w Red Tower i przednajem w Cross Point C. W obu budynkach firma zajmie po 3,3 tys. mkw.