Kredyty frankowe na wokandzie TSUE

Umożliwienie zmiany stawek opłat w umowie długoterminowej zawsze jest traktowane jako niedopuszczalne – wynika z jednego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Aktualizacja: 13.10.2019 08:14 Publikacja: 13.10.2019 00:01

Kredyty frankowe na wokandzie TSUE

Foto: Adobe Stock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kilkakrotnie wypowiedział się w zakresie kluczowych pojęć dyrektywy Rady 93/13/EWG w odniesieniu do umów kredytowych denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej.

Postulat badania sprawy z urzędu przez sąd krajowy pod kątem występowania nieuczciwych warunków umowy i ich wpływu na zakres związania stron przez umowę obejmuje również kwestię wstępną, dotyczącą statusu strony jako konsumenta (WKE s. 76, wyrok w sprawie C-497/13 Froukje Faber, pkt 1 sentencji i pkt 46–48). Zgodnie z ww. zasadami nie ma znaczenia, czy strona powołała się na status konsumenta. Krajowe reguły dotyczące rozkładu ciężaru dowodu nie mogą ograniczyć zakresu zastosowania tej zasady, zgodnie z ww. regułą skuteczności.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt