Reklama

Szeroki nagrobek nie narusza dóbr osobistych - wyrok sądu

Zbyt szeroki nagrobek na sąsiednim grobie nie narusza dóbr osobistych bliskich osoby zmarłej.
Szeroki nagrobek nie narusza dóbr osobistych - wyrok sądu

Foto: Adobe Stock

Na cmentarzach, na których zaczyna brakować miejsca na pochówek, stawia się coraz ciaśniej kolejne nagrobki. Zdarza się, że kosztem innych kwater.

Rodzina K. złożyła skargę na zarządcę cmentarza do burmistrza miasta. Zarzuciła, że złamał przepisy. Zezwolił na budowanie grobów większych niż dozwolone. Pozbawiło to rodzinę K. możliwości wykorzystania zarezerwowanego przed laty miejsca na pochówek.

Czytaj także: Jak pogodzić różne prawa do jednego grobu - wyrok SN

Burmistrz przyznał rację rodzinie K. i zwrócił się do zarządcy komunalnego cmentarza, by wyprostował sytuację.

Ten uznał, że z kwatery dalej można korzystać, chociaż jest to utrudnione. Właścicielka sąsiedniej kwatery nie zgodziła się na zmniejszenie nagrobka, argumentując, że w trakcie budowy zarządca nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Nic nie powiedział, że grób zajmuje miejsce zarezerwowane dla innego zmarłego. Zmniejszyła tylko szerokość granitowej listwy okalającej nagrobek męża.

Reklama
Reklama

Rodzina K. wniosła pozew do Sądu Okręgowego we Wrocławiu przeciwko zarządcy cmentarza, a przeciwko żonie zmarłego pochowanego obok powództwo o ochronę dóbr osobistych i wypłatę zadośćuczynienia.

Sąd oddalił powództwa. Według niego zebrane w sprawie dowody nie wskazywały, by doszło do naruszenia dóbr osobistych. Decyzja w sprawie nagrobku była podejmowała za zgodą zarządcy cmentarza. Nie można zatem zarzucić jej bezprawności.

Podobnego zdania był sąd apelacyjny. Przyznał, że w przyszłości prawdopodobnie trzeba będzie zmienić wygląd, kształt, wielkość samego nagrobka rodziny K., a w konsekwencji doprowadzi to zwiększenia wydatków po jej stronie. Nie ma to jednak nic wspólnego ze sferą dóbr osobistych, a jedynie dotyczy interesów majątkowych.

Zdaniem sądu rodzina K. nie wykazała, aby w miejscu pomiędzy grobem rodziców małżonki K. a grobem męża pozwanej niemożliwe było utworzenie dodatkowego miejsca dla ewentualnego przyszłego pochówku jej i jej męża.

Nie doszło więc do naruszenia dóbr osobistych.

Sygnatura: akt: I ACa 606/15

Prawo drogowe
Sąd: za brak biletu parkingowego za szybą nie można karać dodatkową opłatą
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX
Konsumenci
Sąd: staruszka nie musi spłacać kredytu po zmarłym synu. Co zaważyło?
Nieruchomości
Stop prowizjom od obu stron transakcji: kupców i sprzedawców nieruchomości
Prawo w Polsce
Pies z pseudohodowli, czyli „kot w worku”. Prawo ma chronić kupujących
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama