Celem projektu zainaugurowanego 13 listopada jest upowszechnienie elementów technologii Building Information Modeling na polskim rynku nieruchomości. Technologia ta opiera się na elektronicznym zapisie wiedzy i danych dotyczących obiektu budowlanego. Rozwiązania promowane przez Ministerstwo Rozwoju są użyteczne m.in. przy planowaniu, projektowaniu, budowie i późniejszym użytkowaniu nieruchomości.
– Projekt z pewnością będzie stanowił duży krok na drodze do upowszechnienia BIM w procesie inwestycyjno-budowlanym. Na przykładach wielu krajów bardziej zaawansowanych w wykorzystaniu BIM niż Polska widać, że na jednostkach publicznych spoczywa ciężar propagowania tej metodyki – mówi Aleksandra Majchrzak-Kucharska z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.
Stosowanie narzędzi BIM zaleca krajom członkowskim Unia Europejska, dlatego ministerialny projekt będzie realizowany we współpracy z Komisją Europejską. W ramach prowadzonych ogólnopolskich konsultacji w 2020 roku organizowane będą spotkania z zainteresowanymi: inwestorami, projektantami, architektami, jednostkami publicznymi i generalnymi wykonawcami.
Warsztaty będą skierowane zarówno do osób zaznajomionych z podstawami cyfryzacji procesu budowlanego, jak i do wszystkich, którzy dotychczas nie mieli styczności z BIM.
Skok technologiczny
– W najbliższym czasie BIM całkowicie zastąpi tradycyjne metody realizacji inwestycji budowlanych. Dlatego wprowadzanie nowych technologii to już nie tylko wybór, ale też konieczność – podkreśla Krzysztof Adach, trener technologii BIM z firmy CADACH.