Właściciele lokali pod najem krótkoterminowy znaleźli sposób, by na nich zarabiać. Na portalach pełno anonsów. Zamiast jednak turystów w apartamentach mieszkają osoby, które muszą odbyć kwarantannę.

– Od 20 marca minister zdrowia zniósł zakaz wynajmu krótkoterminowego – twierdzi Grzegorz Żurawski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. – Oznacza to, że nie ma przeszkód, by je wynajmować. Ogłoszenia, jakie się pojawiają w internecie, są więc całkowicie legalne, zapewniło nas o tym Ministerstwo Zdrowia – dodaje Żurawski.

Czytaj także:

Zakaz najmu krótkoterminowego uchylony

– Nie ma przeszkód, by właściciele mieszkań oraz firmy zarządzające najmem mogły oferować mieszkania w celu odbycia kwarantanny. Nie znalazłem też żadnych specjalnych wymagań, jakie miałyby spełniać mieszkania w celu odbycia kwarantanny w warunkach domowych – mówi Maciej Górski, adwokat.

– Część operatorów zarządzających budynkami przeznaczonymi pod wynajem krótkoterminowy zgłosiła wojewodom chęć przeznaczenia ich na kwarantannę. Na razie nie było konkretnych odpowiedzi. Sugerujemy, że takie lokale muszą mieć zapewnione środki do dezynfekcji, dowóz żywności, a po zakończeniu kwarantanny powinny być odkażone – mówi Żurawski. I dodaje: – Nie obawiam się, że później turyści nie będą chcieli mieszkać w takim lokalu. Po pierwsze, obiekty będą dezynfekowane, a po drugie – jak zapewniał nas Główny Inspektorat Sanitarny – kwarantannie poddawani są ludzie zdrowi.