Zgodnie ze znowelizowanym prawem budowlanym – od 1 stycznia 2009 r. mieszkania, domy, a także magazyny i powierzchnie biurowe które będą sprzedawane lub wynajmowane, muszą posiadać świadectwo energetyczne. Nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 191, poz. 1373.
– Ministerstwo Budownictwa rozwiało wątpliwości związane z nazwą nowego zawodu – nie będzie certyfikatora energetycznego‚ jak próbowaliśmy nazwać — w odróżnieniu od innych wykonujących podobne badania audytorów — osobę wykonującą certyfikację energetyczną. W projekcie rozporządzenia wyraźnie się mówi o audytorze energetycznym, choć taka grupa już istnieje – mówi Marcin Piotrowski z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.
[srodtytul]Szkolenia dla audytorów[/srodtytul]
Według szacunków Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości rocznie do wydania będzie około miliona certyfikatów. Z powodu konieczności wyszkolenia kilku tysięcy specjalistów w nowelizacji ustawy zapisano‚ że wchodzi ona w życie dopiero za kilkanaście miesięcy. Dzisiaj w Polsce nie ma osób mogących przeprowadzać masowo certyfikacje.Ustawa przewiduje, że szkolenia dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków przeprowadzane są na koszt samych zainteresowanych. Ustawodawca określa‚ że stawki za nie nie mogą być wyższe niż 70 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym przeprowadzenie szkolenia (dzisiaj ok. 1800 zł), a opłaty za dwustopniowy egzamin kwalifikacyjny na audytora energetycznego mają wynosić maksymalnie do 1450 zł. Opłatę za kurs pobierają instytucje szkolące, natomiast opłata za egzamin kwalifikacyjny (oba stopnie) wpłacana jest na wskazane konto Ministerstwa Budownictwa. Z wyliczeń Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości wynika, że uzyskanie uprawnień audytora powinno kosztować ok. 3 tys. zł.W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby samo szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej, a czas trwania szkolenia nie może być krótszy niż 50 godzin‚ przy czym w części praktycznej nie mniej niż osiem godzin. Szkolenie ma się kończyć egzaminem – sprawdzeniem umiejętności sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzać komisja powołana przez ministra budownictwa. Ma ona obowiązek zbierać się przynajmniej raz na pół roku.
[srodtytul]Będzie rejestr[/srodtytul]