Adam Osiński - partner kancelarii prawnej Arkadiusz Stryja EBC Solicitors
Rz: Kiedy zapłacimy rejentowi mniej za jego pracę?
Adam Osiński: Połowę maksymalnej taksy pobiera się za sprzedaż stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego, również za sprzedaż działki budowlanej oraz w przypadku umowy sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Mieszkanie stanowiące odrębną nieruchomość, a więc samodzielne, musi mieć założoną księgę wieczystą. Czy można liczyć na zniżki u rejenta, jeśli księgi jeszcze nie ma?
Sformułowanie „lokal stanowiący odrębną nieruchomość” jest całkowicie jednoznaczne. Obliguje do objęcia ulgową stawką tylko sprzedaż lokali w obrocie wtórnym, gdyż do powstania odrębnej samodzielności lokalu wpis do księgi wieczystej jest niezbędny. Pełną stawkę u notariusza zapłacą więc osoby podpisujące umowę zawierającą dopiero wniosek o założenie księgi wieczystej. Warto tu zauważyć, że nowe przepisy przewidują niższe opłaty dla notariusza, kiedy mieszkanie jest sprzedawane przez Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty, które mogą przyznawać nabywcom tych lokali bonifikaty od cen. W tej sytuacji nie dokonano rozróżnienia na lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość i lokale, które jeszcze nie mają statusu odrębnej nieruchomości. Zatem w tej sytuacji w obu przypadkach możemy liczyć na zniżki u rejenta.