Jest on zobligowany uczestniczyć w podejmowaniu decyzji co do administrowania nieruchomością, np. dotyczących remontów, pobierania pożytków i dochodów, ale także ponoszenia związanych z tym wydatków i ciężarów.
Reguły korzystania z współwłasności, np. nieruchomością uzyskaną w spadku, i zarządzania nią określają przepisy kodeksu cywilnego (art. 195 – 221). Nie są one bezwzględnie obowiązujące. Oznacza to, że sposób zarządzania mogą ustalić współwłaściciele wedle swego uznania, a także powierzyć je np. jednemu spośród siebie. Mogą sami określić reguły, których musi przestrzegać zarządzający. Przepisy k. c. dotyczące zarządu obowiązują wówczas, jeśli nie ma takiego konsensusu.
Współwłaścicielom wolno także określić zakres czynności, które powierzają zarządcy. Może on obejmować także uprawnienie do wydzierżawienia i wynajęcia wspólnego majątku, a nawet zobowiązanie do jego sprzedaży. Umowa o sprawowanie zarządu, przekazująca to zadanie jednemu ze współwłaścicieli, wyłącza automatycznie uprawnienia pozostałych. Jednakże każdy ze współwłaścicieli może żądać w odpowiednich terminach, tj. w miarę potrzeby uzasadnionej okolicznościami, rachunku z zarządu. Dotyczy to również sytuacji, gdy żadna formalna umowa nie została zawarta, jeśli jeden ze współwłaścicieli jest faktycznym zarządcą. Jeśli zarządca odmawia złożenia rachunku, pozostali mogą go zmusić, zwracając się o to do sądu cywilnego.
By rozporządzić rzeczą wspólną jako całością, a więc przede wszystkim w wypadku, gdy chodzi o jej sprzedaż, a także o czynności przekraczające zakres tzw. zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli zarząd wykona czynność prawną przekraczającą zakres zwykłego zarządu, nie mając na to zgody wszystkich współwłaścicieli, jest ona nieważna. Jednakże – co istotne – każdy ze współwłaścicieli może bez zgody pozostałych dysponować swoim udziałem – sprzedać go, darować.
Czynności zwykłego zarządu wymagają tylko akceptacji większości. Oznacza to, że gdy jeden ze współwłaścicieli ma udział we współwłasności przekraczający 50 proc., a tym samym większość, może dokonywać czynności zwykłego zarządu bez zgody pozostałych i bez upoważnienia sądowego. Jeśli współwłaścicieli jest dwóch, a ich udziały są równe, to również do czynności zwykłego zarządu potrzeba zgody obu.