W styczniu zdrożały pustaki i cegły. W porównaniu z cenami z grudnia 2007 roku w styczniu o 10 proc. więcej trzeba było zapłacić za pustaki ceramiczne, a o 5 proc. za cegłę dziurawkę. O blisko 5 proc. podrożały także cement oraz beton.
Około 10 proc. więcej niż w grudniu kosztowały pręty zbrojeniowe stropu i wieńca. Zdrożała także blacha ocynkowana. W lutym także o około 7 proc. wzrosły ceny betonu. O blisko 10 procent więcej niż w styczniu trzeba było zapłacić za płyty styropianowe oraz materiały z drewna. Droższe o blisko 5 – 10 proc. były tynki. Lutowe podwyżki objęły także płyty gipsowo-kartonowe (wzrost o 5 proc.) oraz płytki mrozoodporne oraz klinkierowe.
Analitycy przewidują dalszy stopniowy wzrost cen materiałów służących do wykończenia mieszkania czy domu.
Porównując ceny z grudniem ubiegłego roku, podwyżki objęły materiały wykorzystywane we wszystkich sześciu wymienionych etatach budowy. Najbardziej wzrosły koszty wykonania stropu nad parterem – 8,78 proc., gdyż wzrosły ceny niemal wszystkich wykorzystywanych na tym etapie materiałów. Następnie wzrósł koszt wykonania elewacji – 7,42 proc., parteru i poddasza – 6,21 proc., oraz fundamentów – 5,93 proc. W składach i sklepach budowlanych trwa stabilizacja. Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych w marcu 2008 r. były o 3 – 7 proc. wyższe niż przed rokiem i zarazem o 1 – 2 proc. niższe niż w lutym 2008 r. Nieznaczne spadki obrotów należy tłumaczyć przede wszystkim świętami (mniejsza liczba dni handlowych) i pogodą (około tygodniowy śnieżny okres w dużej części kraju).Popyt na poszczególne grupy towarowe w marcu tego roku w stosunku do marca 2007 roku był zmienny.
Wzrost odnotowano w czterech grupach. Liderem były materiały ścienne – 42 proc., a dalej w kolejności uplasowały się: stolarka otworowa (12,5 proc.), inne materiały (10,6 proc.) oraz narzędzia (5 proc.).