Do pomieszczenia można się dostać wyłącznie wejściem do klatki schodowej (dostęp tylko po wpisaniu kodu), co umożliwia tym samym nieograniczony dostęp do wszystkich lokali mieszkalnych oraz parkingu podziemnego (monitoring jest prowadzony wyłącznie na zewnątrz budynku i części garażowej). Gdy właściciel lokalu użytkowego się zorientował, że mieszkańcy nie wyrażą zgody, wycofał projekt uchwały spod głosowania i oznajmił, powołując się na uchwałę podjętą kilka lat temu i zezwalającą na podział jego lokalu użytkowego, że może podnająć część swojego lokalu użytkowego osobie trzeciej/firmie, która z kolei może prowadzić działalność usługową także w pomieszczeniu gospodarczym.
Jeśli tak, to czy ze względu na wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa lokali należących do mieszkańców, a także zwiększenie uciążliwości pomieszczenia gospodarczego wspólnota może podjąć uchwałę o obciążeniu właściciela lokalu użytkowego większymi kosztami ochrony?
J.N. z Warszawy
Odpowiada Marcin Radomski, radca prawny z toruńskiej kancelarii Euro-Lex
– Odpowiedź brzmi: tak. Z pytania czytelnika można wywnioskować, że w budynku znajduje się osiem lub więcej lokali, a to oznacza, iż do zarządu nieruchomością wspólną mają zastosowanie, zgodnie z art. 19, przepisy ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W takim wypadku odpowiedź na postawione pytanie zawiera art. 12 ust. 2 i 3 ustawy o własności lokali, który stanowi, że właściciele lokali ponoszą, proporcjonalnie do ich udziałów, wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, jednakże członkowie wspólnoty mogą, w drodze uchwały, zwiększyć obciążenia właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.