Wśród podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, są: jakość i klasa okien, rodzaj szyby oraz właściwości izolacyjne.
Na polskim rynku działa około 2,5 tysiąca producentów okien PVC. W jaki sposób możemy poznać, że firma, do której się zgłaszamy z zamiarem zakupu stolarki otworowej, ma w swojej ofercie produkty wysokiej jakości? Jedną z możliwości potwierdzenia klasy produktów jest przyznany firmie specjalistyczny certyfikat.
Oznacza to, że produkty stolarki otworowej spełniają restrykcyjne wymogi w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej oraz wiatro- i wodoszczelności. Certyfikat Q-Zert jest jednym z najbardziej renomowanych wśród producentów okien wyznaczników jakości. Przyznaje go restrykcyjny pod tym względem niemiecki instytut badań stolarki otworowej Ift w Rosenheim.
Co powinniśmy wiedzieć o klasie okien? Przede wszystkim to, że stolarka otworowa z PVC powstaje na bazie profili, które mogą być wykonane w różnych klasach, np. A. B, C, itd.
– Najwyższą z możliwych klas profili jest klasa A – doradza Rafał Karaś, główny technolog OKNOPLAST-Kraków. – Oznacza ona, że ścianki zewnętrzne okien mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych wynosi minimum 5 mm. Właśnie te parametry zapewniają oknom stabilność i trwałość, a także większą ochronę przed hałasem i zmianami temperatur – dodaje.