[b]Rz: Czy kupiłby pan mieszkanie pod Warszawą za 4 tys. zł za mkw., jeśli podobne w centrum kosztuje 8 tys. zł? Dla kogo powstają osiedla 15 – 30 km od stolicy?[/b]
[b]Mikołaj Martynuska: [/b] Różnica w cenie między mieszkaniem w centrum Warszawy i w miejscowościach podwarszawskich wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to wycena komfortu mieszkania w pobliżu miejsca pracy i dużych centrów usług publicznych. Po drugie, zakup mieszkania w centrum daje większe poczucie bezpieczeństwa, że w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej wartość lokalu utrzyma się lub wzrośnie.
Poza względami ekonomicznymi przyczyn zakupu mieszkania poza centrum może być kilka: bliskość miejsca pracy, bliskość rodziny, niechęć do zamieszkiwania w dużej aglomeracji. Bardzo często na zakup mieszkania w miejscowościach podwarszawskich decydują się osoby młode, usamodzielniające się, które w podobnej lokalizacji mieszkały wcześniej i znają specyfikę tego stylu życia. Uważam, że mieszkanie w osiedlu poza centrum nie jest alternatywą dla większych rodzin z dorastającymi dziećmi, nawet jeśli taka opcja zapewniałaby bardziej komfortowe warunki życia i była uzasadniona ekonomicznie. Jednak dojazdy do szkół dla dzieci są na tyle uciążliwe, że rodzice chętniej zdecydują się na zakup mniejszego mieszkania poza centralną dzielnicą albo podejmą się budowy domu.
[b]Czym rynek nowych mieszkań na peryferiach może konkurować z ofertami w centrum?[/b]
Deweloperzy realizujący osiedla mieszkaniowe na peryferiach powinni zadbać przede wszystkim o dostęp do komunikacji publicznej. Osoby rozważające zakup mieszkania będą analizowały głównie możliwość dojazdu do miejsca pracy lub ewentualnie do szkoły ich dzieci.