Do końca 2007 r. przepisy przewidywały stosowanie obniżonej stawki 7 proc. nie tylko w stosunku do robót budowlanych i remontów dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale również w stosunku do robót budowlanych dotyczących infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu.
Od 1 stycznia 2008 r. sytuacja się zmieniła – [b]przepisy obecnie obowiązujące nie przewidują stosowania obniżonej stawki 7 proc. do robót budowlanych i remontów dotyczących infrastruktury towarzyszącej, a w konsekwencji roboty takie i remonty opodatkowane są stawką podstawową 22 proc. (zob. przykładowo interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 czerwca 2008 r., ILPP1/443-330/08-3/BD[/b]).
Odnosi się to do robót i remontów dotyczących infrastruktury towarzyszącej wszelkiego rodzaju, a więc zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jak również infrastruktury towarzyszącej pozostałemu budownictwu.
[srodtytul]Czasem są wątpliwości [/srodtytul]
W praktyce pewne wątpliwości budzi, jakie roboty budowlane i remonty dotyczą infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu (i są bezwzględnie opodatkowane stawką podstawową 22 proc.), a jakie dotyczą obiektów budownictwa mieszkaniowego (i mogą korzystać z obniżonej stawki 7 proc.). Jak stanowi art. 146 ust. 3 ustawy o VAT, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: