Z analiz Colliersa wynika, że podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce pod koniec pierwszego kwartału przekroczyła 19 mln mkw. - Największym rynkiem pozostaje Warszawa (trzy strefy magazynowe), gdzie całkowite zasoby wyniosły 4,3 mln mkw. (23 proc. całkowitej podaży) - podają eksperci.

Budują i wynajmują

Do użytku oddano ok. 428 tys. mkw. nowej powierzchni. - Największy przyrost podaży odnotowaliśmy we Wrocławiu, gdzie deweloperzy dostarczyli na rynek ok. 183 tys. mkw., a zatem niemal 43 proc. nowej podaży w Polsce - podają autorzy raportu. - Największym nowym obiektem jest centralny magazyn koncernu PepsiCo w Mszczonowie wybudowany przez dewelopera P3 (58,5 tys. mkw.).

Na koniec marca w budowie było 2,2 mln mkw. powierzchni, z czego najwięcej na rynku warszawskim (625 tys. mkw. w trzech strefach) i na Górnym Śląsku (562 tys. mkw.).

Jak podaje Colliers International, w pierwszym kwartale wynajęto 1,12 mln mkw. powierzchni. - To o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Największą aktywność najemców odnotowano w warszawskiej strefie II i na rynku górnośląskim, na które przypadło odpowiednio 20 i 19 proc. transakcji - podają autorzy raportu.

- Wśród najemców dominowały branże handlowa (30 proc.) i 3PL (28 proc.). Jedną z największych transakcji było wynajęcie ok. 67 tys. mkw. przez jedną z firm z sektora handlowego, dla której deweloper Panattoni dostarczy obiekt typu BTS w Czeladzi - mówi Agnieszka Bogucka, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w Colliers International.

Wpływ na rynek magazynowy miał, oczywiście, wybuch pandemii koronawirusa w marcu tego roku.

- Od tego czasu obserwujemy ożywienie w sektorze e-commerce, które może przełożyć się na zwiększenie zapotrzebowania na powierzchnię magazynową ze strony firm zajmujących się e-handlem - mówi Dominika Jędrak, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w Colliers International. - Efekty będą widoczne w kolejnych kwartałach - dodaje.

Na koniec pierwszego kwartału najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w regionie Bydgoszczy/Torunia (12,2 proc.), Polski centralnej (10,2 proc.) i Warszawy I (10,1 proc.). Najniższy zaś w Szczecinie (1,8 proc.) i w regionie wschodnim (0,7 proc.). - Na rynku zachodnim brak było dostępnych powierzchni - podaje Colliers International.

Zgodnie z harmonogramem

Na koniec marca w budowie było 2,2 mln mkw. magazynów, z czego najwięcej na rynku warszawskim (625 tys. mkw. w trzech strefach) i na Górnym Śląsku (562 tys. mkw.). - Pomimo wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce w marcu tego roku, zdecydowana większość budów jest realizowana zgodnie z harmonogramem - podkreślają analitycy Colliersa.

- Firmy, które podjęły decyzje strategiczne o długoterminowych inwestycjach nie wstrzymają projektów, aby zrealizować inwestycje na czas i tym samym nie zakłócić wcześniej zaplanowanego łańcucha dostaw. Czynnikiem wpływającym na opóźnienia mogą okazać się brak siły roboczej, co wynika z wstrzymania ruchu transgranicznego lub może być skutkiem zarażania na placu budowy - mówi Maciej Chmielewski, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International. - Jeśli jednak do takiej sytuacji nie dojdzie, prognozujemy, że magazyny, których budowa rozpoczęła się w pierwszym kwartale lub wcześniej zostaną ukończone jeszcze w tym roku.

Zarówno deweloperzy, jak i najemcy działający na polskim rynku magazynowo-logistycznym zwracają coraz większą uwagę na aspekt oddziaływania na środowisko naturalne. - Dobrym przykładem jest firma 7R, która w ramach koncepcji 7R Green zakłada budowę obiektów wyposażonych w rozwiązania ekologiczne, takie jak energooszczędne panele fotowoltaiczne, system oświetlenia LED czy gniazda do ładowania pojazdów elektrycznych - wskazują eksperci Colliersa.