Całkowity koszt zakupu materiałów wraz z projektem wynosił nieco ponad 145 tys. zł i był o prawie 10 proc. niższy niż rok temu.
W styczniu 2010 r. w porównaniu z grudniem 2009 r. o 2 proc. spadły ceny pustaków ceramicznych oraz cegły dziurawki.
O 3 proc. tańsza była wełna mineralna oraz płyta kartonowo-gipsowa. Najwięcej, bo o 5 proc., spadły ceny dachówki. Wzrosły natomiast ceny prętów zbrojeniowych stropu i wieńca (w zależności od rodzaju – od 2,8 do 3 proc.).
W związku ze spadkiem cen pustaków i cegły o blisko 1 proc. tańsze było wykonanie parteru i poddasza domu. Między innymi tańsza dachówka obniżyła koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do konstrukcji i pokrycia dachu. Natomiast wzrost cen prętów zbrojeniowych o 0,34 proc. podwyższył koszt zakupu materiałów potrzebnych na strop i parter. Ceny na pozostałych etapach budowy nie się zmieniły.
– W sklepach i składach budowlanych znacznie spadły przychody ze sprzedaży, były one o 15 – 20 proc. niższe niż przed rokiem i jednocześnie o 20 – 30 proc. niższe niż w grudniu 2009 r. – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB. – Styczeń to dla branży budowlanej czas przestoju, dodatkowo popyt obniża sroga zima. Długoterminowa prognoza pogody pokazuje, iż na rozpoczęcie sezonu będzie trzeba jeszcze poczekać.