Jeśli sąd uzna żądanie wobec zalegającego z opłatami za usprawiedliwione, nakazuje sprzedaż lokum. Obowiązują wtedy takie same przepisy, takie same zasady jak przy sprzedaży nieruchomości za długi w ramach egzekucji komorniczej. Komornik na wniosek wspólnoty organizuje wówczas licytację (przetarg), wyznaczając jako cenę wywoławczą mieszkania wartość wynikającą z oszacowania. [b]Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego[/b]. Jeśli nie da rezultatu, bo nikt do niej nie przystąpi, komornik musi ogłosić drugą licytację z ceną wywoławczą wynoszącą dwie trzecie sumy oszacowania. Jest to najniższa cena, za którą może być sprzedane mieszkanie będące nieruchomością.
Jeśli także druga licytacja nie da rezultatu, wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia może się zdecydować na skorzystanie z przysługującego wierzycielowi prawa przejęcia licytowanej nieruchomości. Uprawnienie to przyznaje na podstawie art. 984 kodeksu postępowania cywilnego.
[srodtytul]Kiedy eksmisja[/srodtytul]
Możliwe jest też przejęcie prawa własności do lokum w innym trybie: w związku ze sprawą wytoczoną właścicielowi o zapłatę zaległości. Jeśli po wyroku zasadzającym zaległości nie ureguluje, wspólnota może wszcząć egzekucję komorniczą. Taka egzekucja może być prowadzona np. z wynagrodzenia za pracę, z emerytury czy renty, ale także z rachunku bankowego. Wspólnocie jednak wolno, jeśli te sposoby egzekucji zawiodą, zażądać ściągnięcia długu w drodze egzekucji z mieszkania, słowem, doprowadzić do zlicytowania przez komornika sądowego wedle wskazanych wyżej zasad. Może na podstawie art. 984 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9F3A312ADA021EDEBA88041E8741FE95?id=128489]kodeksu postępowania cywilnego[/link] przejąć mieszkanie na własność.
[b]Dopiero gdy własność mieszkania członka przejdzie na wspólnotę czy innego nabywcę, nowy właściciel może wystąpić do sądu o eksmisję dłużnika i osób z nim zamieszkałych.[/b] W art. 16 ust. 2 ustawy o własności lokali wyraźnie zapisano, że właścicielowi, a także osobie pozbawionej spółdzielczego prawa do lokalu nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
[ramka]